X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy nie obawiają się już utraty pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 14:58
Obawy o pracę nie spędzają snu z powiek polskim pracownikom. - 89 procent z nich deklaruje, że w ciągu pół roku  bez problemu znajdzie następną  - mówi Mateusz Żydek z Ranstad Polska, firmy, która co roku monitoruje rynek pracy.
Audio
  • Dlaczego Polacy nie boją się już o utratę pracy, wyjaśniają goście w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
89 procent pracowników deklaruje, że w ciągu pół roku  bez problemu znajdzie następną.
89 procent pracowników deklaruje, że w ciągu pół roku bez problemu znajdzie następną. Foto: shutterstock, Halfpoin

I jak podkreśla, takiego wyniku w historii jeszcze nie było.

− Oczywiście jest te 11 procent, które nie widzi takich szans, ale generalnie dobrze oceniamy naszą pozycję na rynku pracy – mówi Żydek.

Zarobki nie są już najczęstszym powodem zmiany pracy

Co ciekawe, tegoroczne badanie Ranstad pokazało, że do zmiany pracy wcale nie motywują już przede wszystkim wyższe zarobki – dodaje Mateusz Żydek.

Jak podkreśla, zarobki są nadal bardzo istotnym czynnikiem przy zmianie pracy, ale urosła im konkurencja  - w postaci rozwoju zawodowego.

Coraz częściej patrzymy na rozwój zawodowy

− Polacy patrzą na rozwój zawodowy z jednej strony z indywidualnego punktu widzenia, z drugiej oczekują na działania pracodawcy. Oczekują, że ten da im szansę, i to na różnych szczeblach pracy – mówi Mateusz Żydek.

Jednak zarobki nadal bardzo ważne

Jednak to wyższa pensja jest głównym powodem skłaniającym do zmiany pracodawcy, co pokazuje nasz najnowszy raport „Specjaliści 2018” – mówi Aleksandra Skwarska z Grupy Pracuj.pl.

Jak podaje, z badań wynika, że siedmiu na dziesięciu specjalistów jako przyczynę zmiany pracy podaje chęć wyższych zarobków.

Liczy się też dofinansowanie urlopu

− Z kolei 54 proc. specjalistów oczekuje od pracodawców możliwości rozwoju, awansu. Przy zmianie pracy duże znaczenie ma dofinansowanie urlopu, mniejsze znaczenie miała opieka medyczna czy możliwość pracy zdalnej - Aleksandra Skwarska.

Największe braki pracowników w handlu

− Badania zarówno Ranstad, jak i pracuj.pl potwierdzają, brakuje głównie pracowników w handlu i sprzedaży – mówi Aleksandra Skwarska.

− Właśnie do osób z tej branży kierowana była co trzecia oferta, najwięcej ofert pracy pochodzi z woj. mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego – mówi specjalistka.

Zatem najbardziej deficytowe branże to w pierwszej kolejności usługi, a potem produkcja. Ale trudno wymienić takie, w których zapotrzebowania na pracowników nie ma – mówią zgodnie eksperci.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na pracowników w 2018 roku czekają podwyżki i benefity pozapłacowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 19:25
Od początku roku wzrosła płaca minimalna i stawka godzinowa. Ekonomiści prognozują, że cały 2018 upłynie pod znakiem podwyżek płac, bo gospodarka kwitnie, więc warunki ku temu są idealne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracownika. Pracodawcy muszą się bardziej starać

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 16:25
Od kilku kwartałów spada liczba pracowników tymczasowych, a wartość tego rynku pracy rośnie nieznacznie. Będzie on się jednak szybko rozwijał, bo polski biznes potrzebuje elestycznych form zatrudnienia.
rozwiń zwiń