more_horiz
Gospodarka

Polacy nie obawiają się już utraty pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 14:58
Obawy o pracę nie spędzają snu z powiek polskim pracownikom. - 89 procent z nich deklaruje, że w ciągu pół roku  bez problemu znajdzie następną  - mówi Mateusz Żydek z Ranstad Polska, firmy, która co roku monitoruje rynek pracy.
Audio
  • Dlaczego Polacy nie boją się już o utratę pracy, wyjaśniają goście w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
89 procent pracowników deklaruje, że w ciągu pół roku  bez problemu znajdzie następną.
89 procent pracowników deklaruje, że w ciągu pół roku bez problemu znajdzie następną. Foto: shutterstock, Halfpoin

I jak podkreśla, takiego wyniku w historii jeszcze nie było.

− Oczywiście jest te 11 procent, które nie widzi takich szans, ale generalnie dobrze oceniamy naszą pozycję na rynku pracy – mówi Żydek.

Zarobki nie są już najczęstszym powodem zmiany pracy

Co ciekawe, tegoroczne badanie Ranstad pokazało, że do zmiany pracy wcale nie motywują już przede wszystkim wyższe zarobki – dodaje Mateusz Żydek.

Jak podkreśla, zarobki są nadal bardzo istotnym czynnikiem przy zmianie pracy, ale urosła im konkurencja  - w postaci rozwoju zawodowego.

Coraz częściej patrzymy na rozwój zawodowy

− Polacy patrzą na rozwój zawodowy z jednej strony z indywidualnego punktu widzenia, z drugiej oczekują na działania pracodawcy. Oczekują, że ten da im szansę, i to na różnych szczeblach pracy – mówi Mateusz Żydek.

Jednak zarobki nadal bardzo ważne

Jednak to wyższa pensja jest głównym powodem skłaniającym do zmiany pracodawcy, co pokazuje nasz najnowszy raport „Specjaliści 2018” – mówi Aleksandra Skwarska z Grupy Pracuj.pl.

Jak podaje, z badań wynika, że siedmiu na dziesięciu specjalistów jako przyczynę zmiany pracy podaje chęć wyższych zarobków.

Liczy się też dofinansowanie urlopu

− Z kolei 54 proc. specjalistów oczekuje od pracodawców możliwości rozwoju, awansu. Przy zmianie pracy duże znaczenie ma dofinansowanie urlopu, mniejsze znaczenie miała opieka medyczna czy możliwość pracy zdalnej - Aleksandra Skwarska.

Największe braki pracowników w handlu

− Badania zarówno Ranstad, jak i pracuj.pl potwierdzają, brakuje głównie pracowników w handlu i sprzedaży – mówi Aleksandra Skwarska.

− Właśnie do osób z tej branży kierowana była co trzecia oferta, najwięcej ofert pracy pochodzi z woj. mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego – mówi specjalistka.

Zatem najbardziej deficytowe branże to w pierwszej kolejności usługi, a potem produkcja. Ale trudno wymienić takie, w których zapotrzebowania na pracowników nie ma – mówią zgodnie eksperci.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na pracowników w 2018 roku czekają podwyżki i benefity pozapłacowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 19:25
Od początku roku wzrosła płaca minimalna i stawka godzinowa. Ekonomiści prognozują, że cały 2018 upłynie pod znakiem podwyżek płac, bo gospodarka kwitnie, więc warunki ku temu są idealne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracownika. Pracodawcy muszą się bardziej starać

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 16:25
Od kilku kwartałów spada liczba pracowników tymczasowych, a wartość tego rynku pracy rośnie nieznacznie. Będzie on się jednak szybko rozwijał, bo polski biznes potrzebuje elestycznych form zatrudnienia.
rozwiń zwiń