more_horiz
Gospodarka

W niedzielę nie zrobimy zakupów w hipermarketach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 09:30
Podczas dzisiejszej nidzieli, 20 stycznia, tak jak tydzień wcześniej, nie zrobimy zakupów w hipermarketach. Najbliższa handlowa niedziela wypada 27 stycznia.
W najbliższą niedzielę, 20 stycznia, tak jak tydzień wcześniej, nie zrobimy zakupów w hipermarketach. Najbliższa handlowa niedziela wypada 27 stycznia.
W najbliższą niedzielę, 20 stycznia, tak jak tydzień wcześniej, nie zrobimy zakupów w hipermarketach. Najbliższa handlowa niedziela wypada 27 stycznia.Foto: shutterstock, O.PASH

W tę niedzielę zakupy można natomiast zrobić w placówkach, wymienionych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przewiduje ona katalog 32 wyłączeń z zakazu - m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

W 2019 r. handel tylko w jedną niedzielę w miesiącu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku przewiduje, że handel w niedziele w 2019 roku będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.


. .

Od 2020 r. tylko 7 handlowych niedziel

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.


. .

 Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

NRG, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak