X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek pracy: po raz pierwszy spadła liczba ubezpieczonych w ZUS pracowników z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:36
Wszystko wskazuje na to, że kończy się łatwy czas uzupełniania braków na polskim rynku pracy, pracownikami z Ukrainy. W tym roku po raz pierwszy od otwarcia granicy, ubyła liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS.
Ukraińcy stanowią od 73 do 76 proc. legalnie zatrudnionych cudzoziemców w Polsce
Ukraińcy stanowią od 73 do 76 proc. legalnie zatrudnionych cudzoziemców w Polsce Foto: Billion Photos/shutterstock.com

Według ostatnich danych ubezpieczyciela, na przełomie roku liczba pracowników z ukraińskim paszportem, za których odprowadzano składki do ZUS, zmalała o ponad 20 tysięcy. Jeszcze w październiku ich liczba wynosiła 441 tysięcy, obecnie to 421 tys. osób.

Pierwszy spadek od lat liczby pracujących legalnie Ukraińców w Polsce

Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik okręgowy ZUS w Opolu, to pierwszy taki przypadek zmniejszenia liczby „oskładkowanych” pracowników z Ukrainy w Polsce.

− Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat - informuje Szczurek.

Jak dodaje, obecnie ZUS ma w swoim systemie nieco ponad 420 tys. mężczyzna i kobiet z paszportem tego kraju. To wyraźna różnica "in minus".

Ostatni wzrost płacących składki w Polsce Ukraińców nastąpił między lipcem a październikiem 2018 r.

Ostatni spektakularny wzrost liczby ukraińskich pracowników ZUS odnotował między lipcem, a październikiem 2018 r.

W pierwszym wakacyjnym miesiącu pracodawcy deklarowali zatrudnienie w placówkach ZUS 418,5 tys. naszych wschodnich sąsiadów. Po kwartale liczba ubezpieczonych Ukraińców wzrosła aż do 441 tys.

Pracowników z Ukrainy nie ubywa tylko w największych aglomeracjach

"Nie we wszystkich polskich miastach spadek ubezpieczonych obywateli Ukrainy w ostatnich trzech miesiącach jest odczuwalny. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, czyli największych ośrodkach, choć nieznacznie, po kilkaset osób, to jednak przybyło ubezpieczonych obywateli ukraińskich.

W stolicy, od października do stycznia przybyło prawie trzy tysiące legalnie pracujących przybyszów z tego kraju i obecnie jest ich w samej Warszawie prawie 80 tys. Łącznie trzy warszawskie oddziały ZUS obsługują obecnie 135 500 ubezpieczonych z zagranicznymi paszportami" – wyjaśnia Szczurek.

Ukraińcy stanowią od 73 do 76 proc. legalnie zatrudnionych cudzoziemców w Polsce

Ukraińcy od kilku lat stanowią od 73 do 76 proc. cudzoziemców legalnie zatrudnionych i zgłoszonych przez przedsiębiorców w krajowym systemie zabezpieczenia społecznego. W lutowych terminach płatności, pracodawcy przeleją na indywidualne numery rachunków w ZUS składki za około 570 tys. pracowników z zagranicy, z czego za 420 tys. zatrudnionych u polskich pracodawców Ukraińców.

Najwięcej osób pochodzących z Ukrainy zatrudniają pracodawcy z województwa mazowieckiego – 92,5 tys., wielkopolskiego – 46,3 tys., dolnośląskiego – 43,2 tys., śląskiego – 40,4 tys., łódzkiego – 29,7 tys. oraz małopolskiego – 24,8 tys. Mniejszym powodzeniem wśród migrantów ekonomicznych cieszą się województwa podkarpackie – 9 tys. legalnie zatrudnionych Ukraińców, następnie województwo świętokrzyskie – 5,7 tys., warmińsko-mazurskie – 5,5 tys. i podlaskie – 3,7 tys.

Jeszcze jesienią 2018 r. składki ubezpieczeniowe płaciło w Polsce ok. 590 tys. cudzoziemców

Według danych ZUS, jeszcze w październiku 2018 roku do ubezpieczenia w Polsce było zgłoszonych około 587 tysięcy wszystkich pracujących w naszym kraju  cudzoziemców.

ZUS od czterech lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy w Polsce szukali swojego centrum życiowego albo przynajmniej chcieli doraźne podreperować domowe budżety.

Na koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018. Jesienią konta w ZUS uzupełniały składki od 587 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, zaś 17900 przybyszów deklarowało wówczas opłacanie składek samodzielnie.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: pracownicy Ukraina ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak