X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Długa lista poszukiwanych zawodów. Od kucharzy po specjalistów IT

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 11:37
Budowlańcy i kucharze to najbardziej poszukiwane zawody na Dolnym Śląsku - wynika z badania „Barometr zawodów 2019”, które zostało przeprowadzone przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Duże zapotrzebowanie jest też na kosmetyczki, mechaników, nauczycieli i pracowników służb mundurowych.
Kucharze znaleźli się wśród bardzo poszukiwanych zawodów.
Kucharze znaleźli się wśród bardzo poszukiwanych zawodów.Foto: Glow Images

Rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Stefan Augustyn powiedział, że deficyt pracowników w branży budowlanej dotyczy wszystkich powiatów w regionie.

- Podobna sytuacja panuje w branży gastronomicznej, gdzie w większości powiatów wskazywano na brak kucharzy, szefów kuchni, masarzy i wędliniarzy - dodał.

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników

Ocenił, że w mniejszym stopniu – niż jeszcze rok temu – pracodawcy poszukują barmanów, piekarzy i cukierników, bo w tych zawodach zatrudnienie znalazło wielu obcokrajowców.

Wicedyrektor Dolnośląskie Wojewódzkiego Urzędu Pracy Bartosz Kotecki podkreślił, że prognozy na 2019 r. wskazują na dalszy wzrost zapotrzebowania na pracowników w regionie.

- Liczba zawodów deficytowych zwiększyła się w ciągu roku z 42 do 47, natomiast drugi rok z rzędu nie występuje żaden zawód nadwyżkowy. To jasny sygnał, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika - powiedział.

Cudzoziemcy wypełniają lukę na rynku pracy

Prognoza za ten rok wskazuje, że do grupy najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie dołączyli m.in. mechanicy maszyn i urządzeń, kosmetyczki, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych oraz pracownicy służb mundurowych.

Na tle województwa największe zapotrzebowanie na pracowników jest w aglomeracji wrocławskiej. Tu na 81 zawodów i grup zawodów, wskazanych jako deficytowe, w przypadku aż 32 zawodów występuje duży deficyt. Największe zapotrzebowanie jest tu na specjalistów od nowych technologii i IT.

Według danych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w aglomeracji wrocławskiej pracuje też najwięcej cudzoziemców na Dolnym Śląsku.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce: ile zarabiają i w jakich zawodach pracują?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, a ci coraz częściej za pracą przyjeżdżają do naszego kraju. Coraz więcej też zarabiają, ale pracują za to poniżej swoich kwalifikacji, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 stycznia 2018 roku zmiany w zatrudnianiu obcokrajowców

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 13:44
Na początku sierpnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadziła szereg zmian w zakresie legalizacji pobytu i pracy obcokrajowców w Polsce. Eksperci w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia wyjaśniają, o jakie zmiany konkretnie chodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudzoziemców na polskim rynku pracy będzie przybywać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 17:07
Pod koniec minionego roku wojewodowie wydali pracodawcom prawie 250 tysięcy zezwoleń na pracę dla obywateli państw trzecich spoza Unii Europejskiej. Powiatowe urzędy pracy zaś zarejestrowały 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla około miliona cudzoziemców.
rozwiń zwiń