X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czeka nas exodus Ukraińców z Polski? 30 procent uczy się już niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 16:33
Wszystko wskazuje na to, że może ziścić się czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy – w którym wielu Ukraińców pracujących obecnie w Polsce, wyjedzie do Niemiec. Sygnałem jest gwałtowny wzrost zainteresowania nauką języka niemieckiego.
Coraz więcej Ukraińców uczy się w Polsce języka niemieckiego.
Coraz więcej Ukraińców uczy się w Polsce języka niemieckiego.Foto: pixabay

– Ukraińcy, którzy dziś pracują w Polsce masowo zapisują się na kursy języka niemieckiego. Zrobiło tak już nawet 30 proc. z nich – mówią przedstawiciele organizacji, które pomagają Ukraińcom szukać pracy w Polsce.

Przypomnijmy, w przyszłym roku Niemcy otwierają szerzej swój rynek dla cudzoziemców spoza Unii. Celem ułatwień, czego nie ukrywają niemieccy parlamentarzyści, ma być przede wszystkim ściągnięcie jak największej liczby Ukraińców.

Trzy branże już nie radzą sobie bez Ukraińców

O tym, że wyjazd Ukraińców z Polski może być wielkim problemem, nikogo już nie trzeba przekonywać.

W Polsce jednym z największych problemów rozwojowych staje się brak rąk do pracy. Jak wynika z badań przeprowadzanych wśród przedsiębiorców, już ponad połowa z nich na to narzeka. Z czego, najwięcej ich brakuje w firmach produkcyjnych, budownictwie i handlu.

O problemie mówi już otwarcie resort pracy. – Mamy problem z brakiem rąk do pracy - mówiła w ostatni piątek, w czasie zorganizowanego przez ZUS VI Forum Współpracy, Ewa Flaszyńska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Forum poświęcone było w całości udziałowi obywateli z państw trzecich, czyli spoza UE, w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, informuje portal rp.pl.

- Cudzoziemcy pełnią rolę uzupełniającą na naszym rynku pracy. Uzupełniają niedobory tam, gdzie nie ma Polaków do pracy – mówiła Ewa Flaszyńska.

W Polsce pracuje już nawet 1,4 mln Ukraińców

Warto wiedzieć, że nawet 1,4 mln Ukraińców może w tej chwili pracować w Polsce. Grubo ponad 400 tys. płaciło w 2018 r. składki na ZUS.

O negatywnych skutkach odpływu z Polski Ukraińców, mówi też Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak czytamy w jego opracowaniu, odpływ imigrantów z Ukrainy na Zachód stanowi realne zagrożenie dla polskiej gospodarki – może ona stracić 1,6 proc. PKB.

„Polska stoi przed realnym problemem związanym z ryzykiem znaczącego spowolnienia gospodarczego, który może wywołać odpływ ponad pół miliona pracowników z Ukrainy na Zachód Europy” czytamy w opracowaniu Związku.

− W dodatku, z analogiczną sytuacją mierzą się praktycznie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w których również występują istotne niedobory ludności w wieku produkcyjnym. Jest to bardzo duże zagrożenie nie tylko dla aktualnego tempa rozwoju gospodarczego, które w sytuacji, w której coraz mniej osób pracuje, a coraz więcej pobiera świadczenia – musi zmaleć, ale również dla stabilności repartycyjnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji – sytuacji budżetów – komentuje Tomasz Wróblewski, Prezes Warsaw Enterprise Institute.

I dodaje, że nic więc dziwnego, że inne europejskie są bardzo głęboko zainteresowane pozyskaniem licznej grupy łatwo asymilujących się imigrantów podejmujących pracę zarobkową.

− Niemcy dzisiaj przygotowują się do otwarcia swojego rynku dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Rząd niemiecki chce bowiem zwiększyć napływ wykwalifikowanej siły roboczej i dostosować go do potrzeb rynku pracy – nadrzędnym celem jest tutaj zabezpieczenie pracowników z wykształceniem zawodowym – mówi Katarzyna Niemyjska, Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

– Niemcy, w ramach szybkiej i prostej procedury, mają uznawać kwalifikacje zdobyte poza UE, a także prowadzić szeroko zakrojone działania promocyjne zachęcające do podjęcia u nich pracy oraz oferować wsparcie w nauce języka niemieckiego, dodaje.

Jak widać, wielu Ukraińców pracujących w Polsce nie zamierza czekać na niemiecką pomoc – podejmuje naukę języka naszego zachodniego sąsiada i na pewno planuje zmianę pracodawcy, a także swoich zarobków.

NRG, rp.pl, ZPP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce: ile zarabiają i w jakich zawodach pracują?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, a ci coraz częściej za pracą przyjeżdżają do naszego kraju. Coraz więcej też zarabiają, ale pracują za to poniżej swoich kwalifikacji, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy stawiają na ukraińskich pracowników. To zła wiadomość dla polskiej gospodarki i firm

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:17
Przed polskimi pracodawcami, a również przed rządem prawdziwe wyzwanie - po problemach z brakiem krajowych pracowników, za kilka miesięcy pojawi się kolejny – może zabraknąć do pracy zastępujących ich Ukraińców, którzy mogą wyjechać do Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa: w jakie branże uderzy odpływ ukraińskich pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 17:24
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stwierdził, że w związku z tym, iż do otwarcia swojego rynku dla pracowników spoza Unii Europejskiej przygotowują się Niemcy, nasz kraj może czekać odpływ wielu pracowników z Ukrainy. To duże zagrożenie dla naszej gospodarki, bo – jak podał ZPP – możemy stracić 1,6 proc. PKB. O tym m.in., jakie sektory i branże są najbardziej zagrożone i kto zastąpiłby Ukraińców, mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:35
- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń