X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracownik dostanie więcej "na rękę"? Jest zapowiedź zmniejszenie klina podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:17
Rynek pracy zaczyna dławić sprawnie działający mechanizm polskiej gospodarki. Trendy demograficzne wskazują, że może się to nasilić. Trzeba więc sięgać po rezerwy, wspierać rynek, aktywizować biernych zawodowo. Jak? Zmniejszając klin podatkowy - pisze w "DGP" minister finansów Teresa Czerwińska.
Na zmniejszeniu klina podatkowego skorzystają najmniej zarabiający.
Na zmniejszeniu klina podatkowego skorzystają najmniej zarabiający.Foto: shutterstock, Pressmaster

W opinii opublikowanej w piątek na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Czerwińska wyjaśnia, że klin podatkowy to różnica między pieniędzmi, które pracownik dostaje "na rękę" a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma.

Klin podatkowy jest różnicą między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika zatrudnionego na pełny etat, a wynagrodzeniem „na rękę”, jakie ten pracownik otrzymuje. Inaczej mówiąc, klin podatkowy jest sumą danin płaconych przez pracownika i pracodawcę z tytułu umowy o pracę.

Wysokość klina podatkowego wpływa na podaż pracy i popyt na pracę oraz wielkość szarej strefy - wraz ze wzrostem udziału pozapłacowych kosztów pracy w całkowitych kosztach pracy, maleje podaż pracy i oficjalny popyt na pracę, a wzrasta zatrudnienie w szarej strefie.

Klin podatkowy najbardziej obciąża mniej zarabiających

Klin podatkowy najbardziej dotyka osoby o niskich zarobkach. Jak wylicza Money.pl, jeśli zarabia się 2250 zł brutto, czyli pobiera się minimalne wynagrodzenie, to na rękę otrzymuje się około 1630 zł. Różnica, czyli 620 zł zostaje pochłonęły: ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne oraz podatek dochodowy.  To stanowi aż 27,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. 

Zmniejszenie klina podatkowe pobudzi rynek pracy

Zmniejszenie klinapodatkowego, wg. ministerstwa finansów, może przynieść pozytywne zmiany na rynku pracy w postaci zwiększenia poziomu zatrudnienia kobiet i racjonalizację obciążeń, jakie wiążą się u pracodawcy z zatrudnianiem nowych pracowników. Powstałoby więc być może więcej miejsc pracy.

Obniżenie klina podatkowego w ocenie ekspertów m.in. z Konfederacji Lewiatan, mogłoby wpłynąć pozytywnie na postrzeganie atrakcyjności nisko płatnej pracy. Jak czytamy w opracowaniu Konfederacji, jeśli różnica pomiędzy rzeczywistą płacą a kosztami realnie ponoszonymi przez pracodawców będzie mniejsza, zacznie to działać motywująco na podejmowanie przez pracowników nisko wykwalifikowanych z niskimi wynagrodzeniami.

W dyskusji o klinie podatkowym nie należy zapominać o budżecie

− Obie strony wolałyby, żeby wynik tego matematycznego działania był jak najbliższy zeru. Ale jest też trzecia strona, budżet państwa, którego racje w dyskusji o klinie podatkowym też są bardzo istotne" - zauważa. Zdaniem Czerwińskiej w tej kwestii należy szukać złotego środka, co - jak zaznaczyła - nie jest proste, ale konieczne.

−Wygląda na to, że nie da się wewnątrz klina wprowadzić takiej redystrybucji, która zachowałaby jego neutralność dla finansów publicznych" - zaznacza. W związku z tym - Czerwińska przekonuje - klin trzeba zmniejszyć.

Jak zmniejszyć klin podatkowy?

"Ale jak? Wprowadzając większą progresję w przedziale dochodów z pracy między połową a 167 proc. średniego wynagrodzenia.

− Zmniejszanie obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich pensjach to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia bodźców na rynku pracy - tłumaczy szefowa MF.

Mniejsze obciążenia dla pracowników o mniejszych zarobkach

Czerwińska podkreśla, że takie rozwiązanie ułatwi młodym ludziom rozpoczynanie pracy na etacie, a jednocześnie da możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującymi szarej strefie.

− To jest kierunek, w którym powinniśmy podążać - uważa minister.

Zapowiada ponadto, że niebawem rząd zrobi w tej kwestii pierwszy ważny krok.

Niebawem PIT obniżony do 17 proc. dla najmniej zarabiających

− To obniżenie PIT do 17 proc., które w praktyce będzie dotyczyć wynagrodzeń mieszczących się w połowie obecnego progu podatkowego" - zaznacza.

Będzie też ulga podatkowa dla osób młodych rozpoczynających pracę

Przypomina również, że w ramach tzw. nowej piątki PiS wprowadzona zostanie ulga dla osób młodych, które do tego samego poziomu dochodów będą zwolnione z PIT.

Planowane podniesienie kosztów uzyskania przychodu

−Istotne w tej kwestii będzie też podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Te podatkowe zmiany wpłyną na obniżenie klina podatkowego - pisze Czerwińska.

Trzeba też pamiętać o konsekwencjach obniżania podatków dla budżetu

−Czy będzie potrzebna dalsza jego redukcja? To pytanie, które musimy stawiać sobie już dziś. Odpowiedzi na nie należy szukać wspólnie z przedstawicielami biznesu, z pracownikami i ekspertami. Należy przy tym pamiętać, że każda budżetowa decyzja niesie za sobą wieloletnie konsekwencje" - przekonuje minister.

−Istotne, żeby były to decyzje odpowiedzialne, właściwie oszacowane i by finalnie miały pozytywny wpływ na rozwój naszego kraju" - podkreśla.

NRG, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak