Bezrobocie rekordowo niskie. Czy będzie jeszcze spadać?

2019-05-28, 13:44

Bezrobocie rekordowo niskie. Czy będzie jeszcze spadać?
Sezonowość na rynku pracy odgrywa coraz mniejszą rolę.Foto: shutterstock, Shutterstock/kurhan

O bardzo dobrych dla pracowników informacjach z rynku pracy, czyli spadającym bezrobociu oraz utrzymującej się na stałym poziomie liczbie osób poszukujących pracy, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 -  Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP oraz Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Posłuchaj

O bardzo dobrych dla pracowników informacjach z rynku pracy, czyli spadającym bezrobociu oraz utrzymującej się na stałym poziomie liczbie osób poszukujących pracy, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP oraz Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich./Anna Grabowska, Polskie Ra
+
Dodaj do playlisty

Czy czekają nas dalsze spadki bezrobocia – pytała prowadząca program Anna Grabowska.

Jak podkreśla Łukasz Kozłowski, dane są bardzo dobre, ale nie zaskakują, gdyż potwierdzają wcześniejszy szacunek resortu pracy.

Sezonowość na rynku pracy odgrywa coraz mniejszą rolę

− Jesteśmy w okresie, gdy spadek bezrobocia przyspiesza za sprawą prac sezonowych, chociaż ten schemat sezonowości zaczyna się na polskim rynku pracy zmieniać – mówi Kozłowski.

I wyjaśnia, że bezrobocie jest na tak niskim poziomie, że większa część pracowników znalazła już zatrudnienie stałe, stąd te wahania na rynku pracy są mniejsze.

− A to oznacza, że w najbliższym czasie poziom bezrobocia spadnie z obecnych 5,6 proc. do 5 procent, albo jeszcze niżej – mówi gość PR24.

Jak jednocześnie dodaje, warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedne dane z rynku pracy – po raz pierwszy od 6 lat spadła liczba pracujących w Polsce.

− To efekt starzenia się społeczeństwa – mówi Kozłowski.

Ale dodaje jeszcze, że dane nie uwzględniają osób pracujących za granicą.

− Czyli faktyczna podaż pracowników jest wyższa niż podają oficjalne statystyki – mówi ekspert.

Prowadząca audycję Anna Grabowska zwraca uwagę na problem różnicy w bezrobociu między np. Poznaniem a warmińsko-mazurskim. W pierwszym stopa bezrobocia wynosi 1 proc., w drugim regionie – ok. 10 proc. Jak rozwiązać ten problem?

Arkadiusz Pączka zwraca w tym kontekście uwagę na wciąż występujący problem mobilności Polaków tak  regionie warmińsko-mazurskim czy w powiecie szydłowskim na Mazowszu.

Goście zwracali też uwagę na pierwsze oznaki odwracającego się trendu – wzrastających powrotów Polaków z zagranicy z Wielkiej Brytanii.

Anna Grabowska, jk

Polecane

Wróć do strony głównej