X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bezrobocie rekordowo niskie. Czy będzie jeszcze spadać?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 13:44
O bardzo dobrych dla pracowników informacjach z rynku pracy, czyli spadającym bezrobociu oraz utrzymującej się na stałym poziomie liczbie osób poszukujących pracy, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 -  Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP oraz Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Audio
  • O bardzo dobrych dla pracowników informacjach z rynku pracy, czyli spadającym bezrobociu oraz utrzymującej się na stałym poziomie liczbie osób poszukujących pracy, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP oraz Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich./Anna Grabowska, Polskie Ra
Sezonowość na rynku pracy odgrywa coraz mniejszą rolę.
Sezonowość na rynku pracy odgrywa coraz mniejszą rolę.Foto: shutterstock, Shutterstock/kurhan

Czy czekają nas dalsze spadki bezrobocia – pytała prowadząca program Anna Grabowska.

Jak podkreśla Łukasz Kozłowski, dane są bardzo dobre, ale nie zaskakują, gdyż potwierdzają wcześniejszy szacunek resortu pracy.

Sezonowość na rynku pracy odgrywa coraz mniejszą rolę

− Jesteśmy w okresie, gdy spadek bezrobocia przyspiesza za sprawą prac sezonowych, chociaż ten schemat sezonowości zaczyna się na polskim rynku pracy zmieniać – mówi Kozłowski.

I wyjaśnia, że bezrobocie jest na tak niskim poziomie, że większa część pracowników znalazła już zatrudnienie stałe, stąd te wahania na rynku pracy są mniejsze.

− A to oznacza, że w najbliższym czasie poziom bezrobocia spadnie z obecnych 5,6 proc. do 5 procent, albo jeszcze niżej – mówi gość PR24.

Jak jednocześnie dodaje, warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedne dane z rynku pracy – po raz pierwszy od 6 lat spadła liczba pracujących w Polsce.

− To efekt starzenia się społeczeństwa – mówi Kozłowski.

Ale dodaje jeszcze, że dane nie uwzględniają osób pracujących za granicą.

− Czyli faktyczna podaż pracowników jest wyższa niż podają oficjalne statystyki – mówi ekspert.

Prowadząca audycję Anna Grabowska zwraca uwagę na problem różnicy w bezrobociu między np. Poznaniem a warmińsko-mazurskim. W pierwszym stopa bezrobocia wynosi 1 proc., w drugim regionie – ok. 10 proc. Jak rozwiązać ten problem?

Arkadiusz Pączka zwraca w tym kontekście uwagę na wciąż występujący problem mobilności Polaków tak  regionie warmińsko-mazurskim czy w powiecie szydłowskim na Mazowszu.

Goście zwracali też uwagę na pierwsze oznaki odwracającego się trendu – wzrastających powrotów Polaków z zagranicy z Wielkiej Brytanii.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek pracy coraz bardziej sprzyja pracownikom – bezrobocie rekordowo niskie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:11
To kolejna dobra wiadomość dla pracowników - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,6 proc. - to najniższy wskaźnik bezrobocia w tym miesiącu od 1991 r. Zmniejszyła się też o kolejne kilkadziesiąt tysięcy liczba osób bez pracy - wynika z szacunku MRPiS.
rozwiń zwiń