X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Płaca minimalna będzie liczona bez dodatku stażowego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 21:54
Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Audio
  • Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej. Dlaczego to dobry pomysł dla pracownika, wyjaśniają goście radiowej jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej.
Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej. Foto: shutterstock, Autorstwa fizkes

− W Radzie Dialogu Społecznego projekt nowelizacji ustawy nie wzbudził żadnych kontrowersji - mówi Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

− Tak związki zawodowe jak pracodawcy i strona rządowa są zgodne, że takie wyłączenie z obliczania płacy minimalnej powinno być – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Włączanie stażu do płacy minimalnej - demotywacyjne

Jak wyjaśnia, w wielu przedsiębiorstwach przy kalkulacji ceny minimalnej włączano różnego rodzaju dodatki – m.in. stażowe, ze względu na przepracowane lata.

−  Stąd staż pracy nie miał żadnego charakteru motywacyjnego i dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których pracownicy z długim stażem mieli wynagrodzenia niemal że identyczne, jak pracownicy, którzy byli przyjmowani do pracy – mówi ekspert.

− W wielu wypadkach było  tak, że nowo przyjmowany pracownik dostawał nawet wyższe wynagrodzenie niż ten z wieloletnim stażem  - dodaje Leszek Walczak, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Bydgoskiego.

− To była ewidentna krzywda dla lojalnego, długo pracującego pracownika z doświadczeniem – mówi.

− Dodatki stażowe to domena sektora publicznego - potwierdza Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Jak wyjaśnia, w sektorze prywatnym dodatki stażowe występuje niezwykle rzadko, gdyż wysokość wynagrodzeń uzależniana jest od wydajności pracy, a nie od stażu.

Nowe rozwiązanie oznacza podwyżkę dla osób w sektorze publicznym

− Dodatki stażowe występują natomiast w sektorze publicznym i w momencie, gdy nie będą one włączane do płacy minimalnej, tak samo, jak nie są wliczane nadgodziny, będzie to oznaczało podwyżkę dla tych kilkudziesięciu tysięcy pracowników sektora publicznego, którzy dzisiaj uzyskują płacę minimalną – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

 − Płace minimalne nie występują wyłącznie w sektorze publicznym - podkreśla Ostrowski.

Są też pracownicy w sektorze prywatnym – pracujący w małych firmach, do których ta kwestia się również odnosi – mówi ostrowski.

Związki chcą więcej wyłączeń z płacy minimalnej

Celem wszystkich związków zawodowych jest wyłączenie wszelkich dodatków z kalkulacji płacy minimalnej.  Dotychczas wyłączono z niej te za pracę w porze nocnej. Następne powinny być wyłączone dodatki za pracę w szkodliwych warunkach.

A znowelizowana ustawa wyłączająca dodatki stażowe powinna zostać uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu. Będzie wówczas obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Szacunki podają, że skorzystałoby na tym około 55 tysięcy pracowników sektora publicznego. Koszt - to 150 milionów zł. Płaca minimalna od przyszłego roku ma wynosić 2450 zł. Dziś jest to  2250 zł, a minimalna stawka za godzinę pracy wynosi 14,50 zł

 

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: płaca minimalna pracownik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak