more_horiz
Gospodarka

Czym jest rolowanie kredytów?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:34
Polacy coraz więcej pożyczają. W ostatnich 11 miesiącach banki udzieliły kredytów konsumpcyjnych na ok. 77,5 mld zł, a kredytów mieszkaniowych - na niemal 52 mld zł. Na koniec roku może być ich rekordowa kwota - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Co ciekawe, aż połowa kredytów gotówkowych, udzielanych przez polskie banki, to kredyty rolowane. Czym one są?
Audio
  • Z prof. Waldemarem Rogowskim rozmawiała Elżbieta Szczerbak (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Profesor Waldemar Rogowski z SGH, główny analityk BIK mówi, że rolowanie kredytów czy długów polega na tym, że jeśli mamy już wcześniej jakieś zobowiązanie, to zaciągamy nową pożyczkę i spłacamy je z pozyskanych w ten sposób pieniędzy.

- Rolowanie polega na ciągłym posiadaniu kredytu bez konieczności jego spłaty, bo na spłatę zaciągamy kolejne zobowiązanie. Stąd właśnie mamy rolowanie, od angielskiego słowa rollover - tłumaczy.

Ekspert mówi, że takie postępowanie można napiętnować, ale z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę, że dla wielu osób rolowanie długów jest zwyczajnym elementem domowego budżetu i sposobem na życie.

- Jeżeli te osoby dają sobie radę ze spłatą tych kredytów, to nie jest to nic groźnego. Gorzej, jeżeli przyjdzie moment, gdy trzeba będzie ten kredyt spłacić, a nie będzie to do końca możliwe, bo np. zdrowie nie dopisze - dodaje prof. Waldemar Rogowski. Podkreślił przy tym, że Polacy spłacają kredyty bardzo dobrze.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md


Zobacz więcej na temat: finanse osobiste kredyt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolowanie długu, czyli jak nie dać się wyrolować nieuczciwym pożyczkodawcom

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:50
Obowiązujące przepisy zabraniają pożyczkodawcy zaproponować drugi kredyt konsumencki na spłatę pierwszego. Mimo to nadal jednym z popularniejszych oszustw jest tak zwane rolowanie długu.
rozwiń zwiń