X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Sejmie o aferze GetBack: 38 podejrzanych i 11 osób aresztowanych, zabezpieczony majątek

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 20:01
Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła we wtorek odpowiedź Prokuratura Krajowego na dezyderat komisji finansów publicznych dotyczący nadużyć i nieprawidłowości zidentyfikowanych w toku postępowania w sprawie GetBack. Tymczasem poszkodowani przez GetBack apelują o zwiększenie zespołu prokuratorskiego rozpatrującego wnioski pokrzywdzonych.
Audio
  • Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack apeluje o zwiększenie zespołu prokuratorskiego rozpatrującego wnioski pokrzywdzonych. Na podstawie tych wniosków prokuratorzy wnoszą do sądu pozwy na rzecz poszkodowanych. Obecnie zespół składa się z trzech osób./IAR/.
  • Prokuratura poinformowała dziś na posiedzeniu komisji finansów publicznych, że w śledztwie dotyczącym afery GetBack podejrzanych jest 38 osób, a wobec 11 zastosowano tymczasowy areszt. /IAR/.
Prokuratura Krajowa: w sprawie GetBack 38 osób podejrzanych, 11  jest w areszcie, zabezpieczono majątek wart 285 mln zł
Prokuratura Krajowa: w sprawie GetBack 38 osób podejrzanych, 11 jest w areszcie, zabezpieczono majątek wart 285 mln złFoto: shutterstock/Mateusz_Szymansk

Przedstawił ją dyrektor departamentu ds. przestępczości gospodarczej Michał Ostrowski.

Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack apeluje do prokuratury

Tymczasem Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack apeluje o zwiększenie zespołu prokuratorskiego rozpatrującego wnioski pokrzywdzonych. Na podstawie tych wniosków prokuratorzy wnoszą do sądu pozwy na rzecz poszkodowanych. Obecnie zespół składa się z trzech osób.

W ocenie prezesa stowarzyszenia, Artioma Bujana, liczniejszy zespół prokuratorów umożliwi obywatelom skuteczne dochodzenie roszczeń.

Prokuratura Krajowa: w sprawie GetBack 38 osób podejrzanych, 11  jest w areszcie, zabezpieczono majątek wart 285 mln zł

W sprawie GetBack wobec 11 podejrzanych osób zastosowano tymczasowe aresztowanie, zabezpieczono majątek wart 285 mln zł - wynika z przedstawionej we wtorek w Sejmie odpowiedzi Prokuratora Krajowego na dezyderat poselski.

Zarzuty dla pracowników Idea Banku i Lion's Banku

Zauważył on, że informacje zawarte w odpowiedzi, która była przygotowywana na piśmie 19 lutego br., są w części zdezaktualizowane. Od tamtej pory do 38 osób zwiększyła się liczba podejrzanych, postawiono też zarzuty 18 byłym członkom kierownictwa i pracownikom Idea Banku i Lion's Banku oraz pracownikom instytucji finansowych współpracujących z tym bankiem.

Zarzuty wprowadzenia w błąd nabywców obligacji GetBack

"Zarzuty dotyczą m.in. oszustw, czyli wprowadzenia w błąd nabywców obligacji GetBack, którzy w wyniku ich nabycia ponieśli szkody szacowane na chwilę obecną na kwotę wstępną powyżej 90 mln zł".

Podkreślił, że kwota szkody ulegnie najprawdopodobniej znacznemu zwiększeniu. "W związku z przedstawieniem zarzutu osobom, dokonano na ich mieniu zabezpieczeń majątkowych o łącznej wartości ok. 40 mln zł na poczet szkód wyrządzonych nabywcom obligacji.

11 podejrzanych w areszcie tymczasowym

− W związku z powyższym w sprawie na dzień dzisiejszy wobec 11 podejrzanych stosowany jest tymczasowe aresztowanie, w całym śledztwie zabezpieczono na chwilę obecną mienie podejrzanych na łączną kwotę ok. 285 mln zł, w tym środki finansowe, papiery wartościowe, nieruchomości, markowe zegarki i luksusowe samochody" - powiedział Ostrowski.

Dodał, że odpowiedź jest na tyle wyczerpująca, na ile pozwalają na to wymogi toczącego się "dynamicznie, bardzo rozwojowego, wielowątkowego śledztwa". Wyjaśnił, że prokuratura nie jest w stanie wskazywać dokładnie jakie ma zamierzenia w toku tego śledztwa i według jakiej kolejności będą rozpatrywane jego wątki.

− Sytuacja jest dynamiczna. (...) Zapewniam państwa, że nie są to efekty końcowe - zaznaczył.

Opozycja krytykuje prokuraturę

Z odpowiedzi Prokuratora Krajowego nie byli zadowoleni przedstawiciele opozycji.

Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) mówiła, że prokuratura nie odniosła się m.in. do informacji o zawiadomieniu przekazanym do KNF i UOKiK przez sygnalistę w listopadzie 2017 r., w którym wskazywał on na to, co dzieje się w spółce.

− Po tym zawiadomieniu szereg obywateli padło ofiarami i nabyło obligacje. W grudniu 2017 r, jak i pierwszym kwartale 2018 r. mieliśmy dużą skalę sprzedaży obligacji - powiedziała posłanka. Jej zdaniem można odnieść wrażenie, że państwo w sprawie GetBack nie działało sprawnie.

Krystyna Skowrońska (PO-KO) oświadczyła, że więcej można się dowiedzieć z prasy, niż odpowiedzi na dezyderat. W związku z tym złożyła wniosek o odesłanie wniosku do Prokuratury i wyznaczenie krótkiego terminu na udzielenie odpowiedzi.

Natomiast Jerzy Gosiewski (PiS) podziękował Prokuraturze Krajowej za odpowiedź na dezyderat i wniósł o jego przyjęcie.

− Prawdą jest, że publiczne ujawnienie w tym momencie posiadanej przez organy procesowe wiedzy wynikającej m.in. z przeprowadzonych w ramach prowadzonego postępowania (...) mogłoby negatywnie rzutować na kolejny przebieg śledztwa - tłumaczył.

Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy chwali działania prokuratury

Prokuratorom dziękował także przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy Artiom Bujan. "Ta współpraca, naszego stowarzyszenia i osób pokrzywdzonych, poszkodowanych przebiega obecnie wzorowo. Naszym jedynym wrogiem jest czas" - oświadczył.

Mówił, że średnio raz na miesiąc są spotkania poszkodowanych z prokuratorami. − Prokuratura działa prężnie - zapewniał.

Już 220 wniosków o postępowanie cywilne o zwrot wpłaconych pieniędzy

Dodał, że wpłynęło ponad 220 wniosków o podjęcie postępowań cywilnych - złożenie pozwów przeciw Idea Bankowi o zwrot wpłaconych pieniędzy.

"W sprawie karnej jesteśmy zadowoleni z tego, co robi prokuratura. Prokuratura jest proobywatelska, prokuratura słyszy" - dodał. Zaapelował do PAP i innych mediów, aby podziękować prokuraturze, że "naprawdę działa".

Stowarzyszenie poszkodowanych zarzuca brak nadzoru nad rynkiem

Inny przedstawiciel stowarzyszenia powiedział jednak, że jeżeli poszkodowali będą długo czekać na zwrot utraconych pieniędzy, to będą zmuszeni pozywać państwo, występować przed instytucjami unijnymi i dochodzić swoich praw. Według niego nie było bowiem odpowiedniego nadzoru nad rynkiem.

Ostatecznie komisja zaakceptowała odpowiedź na dezyderat.

Wniosek o przeanalizowanie postepowanie ws. GetBack złożony przez posłów do Ministra Sprawiedliwości w styczniu tego roku

W styczniu br. komisja finansów publicznych zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego "z wnioskiem o analizę, w ramach prowadzonego przez prokuraturę postępowania, prawidłowości obrotu wierzytelnościami pomiędzy spółką GetBack SA, a instytucjami finansowymi, w tym bankami państwowymi".

Obligatariusze GetBack starają się odzyskać pieniądze zainwestowane w obligacje, ale nie od GetBack, tylko od banków, które te instrumenty oferowały. Chodzi m.in. o Idea Bank. W listopadzie ub. roku bank ten znalazł się na liście ostrzeżeń publicznych KNF w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK ukarał Polski Dom Maklerski za sprzedaż obligacji GetBack. Czy pomoże to poszkodowanym?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 20:31
2 mln złotych kary ma zapłacić Polski Dom Maklerski za sprzedaż obligacji Getbacku. Jak twierdzą goście radiowej Jedynki, decyzja UOKiK może pomóc poszkodowanym obligatariuszom w dochodzeniu swoich roszczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera GetBack: KNF kieruje wnioski do prokuratury ws. 31 podmiotów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:18
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie do warszawskiej Prokuratury Regionalnej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 31 podmiotów oferujących obligacje firmy GetBack. Jednocześnie wszystkie podmioty zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera GetBack ostrzeżeniem dla innych banków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 12:56
O konsekwencjach afery GetBack, czy jest ostrzeżeniem dla maklerów i innych banków, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń