X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kredyty we frankach: w Sejmie i w sądach trwa walka o wsparcie dla frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 14:14
W Sejmie trwa walka o prezydencką ustawę niosącą pomoc dla osób obciążonych kredytami we frankach szwajcarskich, rośnie też liczba wniosków do Biura Rzecznika Finansowego o wsparcie frankowiczów w sporach z bankami.
Audio
  • O trwającej w sądach i w Sejmie walce o wsparcie dla frankowiczów w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Wikimedia Commons, Piotr Brichacek (Briho)

Procedowana w Sejmie ustawa zgłoszona przez Prezydenta RP przewiduje rozszerzenie kryteriów pomocy dla frankowiczów. W trakcie wieczornych obrad nad prezydencką ustawą frankową, wprowadzono do niej istotną poprawkę, wykreślającą tzw. Fundusz Konwersji, z którego miałyby być opłacane koszty przewalutowania kredytów.  

Posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem komisji finansów, która pracowała nad prezydenckim projektem nowelizującym obecnie istniejące przepisy.

Nowe rozwiązania rozszerzają pomoc dla kredytobiorców, którzy ze względu na pożyczki zaciągnięte w obcych walutach, znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Prezydencka ustawa przewiduje znaczącą pomoc dla obciążonych kredytami frankowymi młodych małżeństw

Poseł sprawozdawca Tadeusz Cymański z PiS omawiając projekt ustawy podkreślił, że jest on skierowany przede wszystkim do młodych małżeństw. Dodał, że proponowana przez prezydenta pomoc, znacząco ulży klientom banków.

Nowa propozycja zwiększa trzykrotnie wartość pomocy dla frankowiczów

− Ustawa trzykrotnie zwiększa wysokość pomocy – nie przez 18 miesięcy po 1,5 tysiąca złotych miesięcznie, ale przez 36 miesięcy po 2 tys. złotych. To podnosi jej wartość z 27 tys. zł, do 72 tys. złotych  – wylicza Cymański.

Jak dodaje, jest to oczywiście pomoc zwrotna, ale bez odsetek.

Kredytobiorca będzie mógł liczyć na dopłaty przez 3 lata. Spłatę rozpocznie po 2 latach karencji.

Raty mają być rozłożone na 12 lat. Projekt przewiduje również, że jeśli kredytobiorca spłaci 100 rat, to pozostałe 44 będą umorzone.

Przypomnijmy, w maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Jedna z odpowiedzi brzmiała, że "umowa nie może upaść wbrew interesowi konsumenta". TSUE zajmuje się kwestią odstępowania od umów na kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie.

Zdaniem Jerzego Bańki, Wiceprezesa Związku Banków Polskich opinia rzecznika TSUE nie zaskoczyła.

Jak mówi, powtarza ona tezy zawarte w orzecznictwie polskich sądów oraz w orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

− Nie odpowiada jednak wprost na pytania zadane przez sąd krajowy. Bo kluczową sprawa jest to, czy umowa może być zmieniona przez sąd w taki sposób, że kredyt indeksowany do franka zostanie przekształcony w kredyt złotowy, ale według oprocentowania, które jest właściwe dla kredytów walutowych, czyli wedle LIBORu, jak było pierwotnie – mówi Bańka.

I dodaje, że niestety pojawiły się takie wyroki polskich sądów i one budzą najwięcej wątpliwości.

Jeszcze w lipcu TSUE ma wydać wyrok dotyczący polskiej sprawy frankowiczów.

A skarg jest coraz więcej…

− Podobnych spraw wciąż przybywa mówi Izabela Dąbrowska Antoniak z Biura Rzecznika Finansowego.

I dodaje, że z punktu widzenia Biura, ten problem jest bardzo widoczny, co widać po wnioskach kierowanych do Rzecznika, przede wszystkim we wnioskach o „wydanie istotnego poglądu w sprawie”. Czyli zwracają się do nas klienci banków, aby wesprzeć ich w sporze z bankiem i jest ich coraz więcej – mówi Izabela Dąbrowska.

Polskie banki mają hipoteki frankowe warte łącznie 100 miliardów złotych brutto, spłaca je ponad 800 tysięcy Polaków, głównie małżeństw.

Pierwsze prace nad prezydencką ustawą zapewniającą wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej, rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla frankowiczów: komisja sejmowa pracuje nad prezydenckim projektem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 08:38
Sejmowa komisja finansów publicznych będzie kontynuować prace nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:18
- Mamy już postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że banki dochodzą w Polsce roszczeń na podstawie nakazu zapłaty, który jest sprzeczny z dyrektywą unijną. Mimo to, banki nadal je wydają, a część sędziów je akceptuje. W tym tygodniu złożymy skargi na tych sędziów - powiedział w radiowej "Jedynce" prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób frankowicze mogą dochodzić swoich praw?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 15:05
Gdzie i w jaki sposób osoby, które posiadają tzw. kredyty frankowe mogą szukać pomocy? Jakie przepisy pomogą w dochodzeniu praw? O tych kwestiach, a także na temat proponowanych zmian w tzw. ustawie frankowej, mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Lach, reprezentujący frankowiczów przed sądami.
rozwiń zwiń