X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK ostrzega przed piramidami finansowymi. Zobacz listę i zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:25
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił kolejnym firmom zarzut promowania systemów typu piramida. Wśród ich metod wymienia wyładzanie pieniędzy na oglądanych reklamach, na wykupowanych udziałach, pakietach uczestnictwa, czy bitcoinach.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ronstik/Shutterstock.com

Urząd podejrzewa, że firmy promujące systemy: Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin mogły wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam.

Firmy wyłudzają pieniądze pod pretekstem oglądania reklam

"Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku" – wskazał cytowany w środowym komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. Przestrzegł konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy.

- Istnieje duże ryzyko, że można je stracić - podkreślił.

UOKiK wskazał, że chodzi o systemy: Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast oraz Team-Coin

"Alternet ze Stanów Zjednoczonych promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Konsument może zakupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 dolarów, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa" - czytamy w komunikacie.

System Omega proponuje pakiety uczestnictwa i korzyści za znalezienie innych chętnych

Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak dodano, promuje system Omega. "Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 euro. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu" - wyjaśniono.

Team-Coin obiecuje zyski z zakupu bitcoinów

Z kolei M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych promuje system Team-Coin. "Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji" - zaznaczył Urząd.

Hybryd Cykler sprzedaje pozycje do wypłaty

Wskazał też na firmy M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, które opracowały system Hybryd Cykler. "Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty - kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników" - wyjaśniono.

UOKiK - uwaga na zapewnienia o wysokich zyskach

UOKiK przestrzega, by konsumenci uważali, gdy ktoś: zapewnia o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie; ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność, czy unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania.

Ostrożność powinny budzić - zdaniem UOKiK - "wzniosłe sformułowania", takie jak: "zostań partnerem", "odmień swoje życie", "zarób pieniądze bez wysiłku". Warto tez uważać na oferowane kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa oraz wtedy, jak firma odsyła na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest w budowie, a także, gdy kieruje nas na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim, a miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju.

Urząd przestrzega przed firmami, które wskazują, że "istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób; nie podaje źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie".

UOKiK radzi, by oszustwo zgłosić organom ścigania - policji czy prokuraturze.

"Za promowanie systemów typu piramida grozi kara do 10 proc. obrotów" - przypomniał UOKiK.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: UOKiK firmy oszustwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seniorze nie daj się oszukać. UOKiK ostrzega i rusza z akcją

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 17:36
Starsi konsumenci są najczęściej narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach, a także w czasie wizyt akwizytorów - wynika z danych UOKIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: ponad 35 tys. zł kary dla firmy organizującej pokazy garnków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:27
Ponad 35 tys. zł karę nałożył UOKiK na spółkę Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) za dzwonienie do konsumentów i zapraszanie na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - poinformował Urząd we wtorkowym komunikacie.
rozwiń zwiń