more_horiz
Gospodarka

"Obecnie mamy rynek kupujących". Eksperci o sprzedaży nowych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 14:24
Sprzedaż nowych mieszkań w czerwcu nadal maleje po gwałtownych majowych spadkach - wskazali analitycy portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl. Dodali, że w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście sprzedano o 56,6 proc. mieszkań mniej niż w czerwcu 2021 r.
Wraz ze spadkiem sprzedaży wyhamował też wzrost cen nowych mieszkań.
Wraz ze spadkiem sprzedaży wyhamował też wzrost cen nowych mieszkań.Foto: Duncan Andison/ Shutterstock

Ze wstępnych, szacunkowych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl za II kwartał tego roku wynika, że sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu notowała dalsze spadki, choć ich dynamika wyhamowała.

Koniec hossy na rynku mieszkań

"W czerwcu 2022 r. na sześciu największych rynkach w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź oraz Trójmiasto, sprzedano łącznie 2485 mieszkań, co stanowi spadek o 56,6 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku" - wskazano.

Przypomniano, że rok temu rynek był w fazie hossy, a deweloperzy notowali zbliżone do rekordów poziomy sprzedaży. "Jeśli porównamy czerwiec do maja tego roku, to spadek wyniósł już tylko 13,5 proc." - zaznaczono.

Największe spadki rok do roku zanotowano w Warszawie i Łodzi, najmniejsze - w Krakowie i Wrocławiu. Z kolei miesiąc do miesiąca największe spadki były w Łodzi, a najmniejsze w stolicy i we Wrocławiu.

Trudne wakacje da deweloperów

"Biorąc pod uwagę cały kwartał, to po raz pierwszy od wybuchu pandemii sprzedaż mieszkań na sześciu największych rynkach w Polsce spadła poniżej 10 tys. lokali i wyniosła 8876 mieszkań" - wskazano.

Zwrócono uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat podobnie było w czasie lockdownu w II kwartale 2020 r., kiedy sprzedano ok 7,7 tys. lokali.

"Spadek sprzedaży w II kwartale wyniósł prawie 50 proc. w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku oraz 18,2 proc. w stosunku do pierwszego kwartału bieżącego roku" - zaznaczono.

- Spodziewamy się bardzo trudnych wakacji - ocenił Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl, cytowany w środowej informacji. Podkreślił, że rynek jest zróżnicowany - np. dobrze sprzedają się mieszkania gotowe lub prawie gotowe, niezależnie od powierzchni i układu funkcjonalnego.

Czytaj także:

Spadek nowych inwestycji

Z danych portalu dotyczących cen sprzedanych mieszkań wynika, że wraz ze spadkiem sprzedaży wyhamował też wzrost cen. - Z naszych danych wynika jeszcze jedno, nastąpił gwałtowny spadek napływu na rynek nowych inwestycji. Deweloperzy wprowadzili na rynek mniej projektów niż ich sprzedali - stwierdził Chojnacki.

Według Katarzyny Tworskiej z redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich, "obecnie mamy rynek kupujących".

- Coraz częściej o wyborze klienta decyduje cena całkowita mieszkania, nawet jeśli proponowany jest atrakcyjny rabat przez dewelopera - wskazała.

PR24, akg