more_horiz
Gospodarka

Zerowa stawka VAT na żywność. Rzeczkowska: przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 14:11
- W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie MF wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność - poinformowała szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że wydłuży ono stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych.
Zerowy VAT na żywność będzie utrzymany - zadeklarował rząd.
Zerowy VAT na żywność będzie utrzymany - zadeklarował rząd.Foto: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeżeli chodzi o żywność - zerowy VAT na żywność - wskazała minister finansów podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Stawka zero VAT na żywność w drodze rozporządzenia

- Jeszcze w tym tygodniu, do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie Ministra Finansów, w tym przypadku stawka zero procentowa zostanie wprowadzona właśnie w drodze rozporządzenia MF, które wydłuży stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych - przekazała Rzeczkowska.

Dodała, że w przypadku pozostałych rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będą stosowane m.in. tarcze energetyczne, tarcza gazowa. Rzeczkowska wskazała też na "dodatki ciepłownicze, ochronę osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, zamrożenia cen energii, gazu".

Budżet bezpieczeństwa

Szefowa resortu finansów zwróciła uwagę, że budżet realizowany w tym i przyszłym roku to "budżet bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polaków".

- Przez to bezpieczeństwo rozumiem [...] bezpieczeństwo społeczne, socjalne, programy społeczne, które PiS realizuje, i które będziemy kontynuować - zapewniła. Dodała, że chodzi też o "bezpieczeństwo fizyczne, obronność Polski".

Czytaj także:

Wskazała na 3-proc. wzrost wydatków budżetowych w tym zakresie, m.in. na zakup sprzętu obronnego, "na podniesienie bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Unii Europejskiej".

PAP/IAR/PR24, akg