Mieszkanie dla Młodych: Sejm poprawił projekt. Co się zmieni?

Najważniejsze zmiany zaproponowane w nowelizowanej ustawie to wyższe dopłaty dla rodzin z co najmniej 2 dzieci i włączenie także rynku wtórnego do programu. Dotychczasowe objęcie programem tylko nowych mieszkań, w praktyce ograniczyło działanie Mieszkania dla Młodych tylko do dużych aglomeracji.

2015-06-26, 21:31

Mieszkanie dla Młodych: Sejm poprawił projekt. Co się zmieni?
Poprawki do ustawy o MdM zaakceptowane. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O skutkach zmian w programie MdM, w Polskim Radiu 24, mówił Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Dzięki włączeniu rynku wtórnego na skorzystanie z programu będą mieli szansę również mieszkańcy mniejszych miejscowości - mówi Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Mniejsze miejscowości też skorzystają

- Włączenie rynku wtórnego spowoduje, że mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mieli dostęp do programu, w praktyce w wielu miejscowościach ten program nie funkcjonował. Deweloperzy koncentrują się na dużych miejscowościach, dużych miastach, głownie stolic województw, tam ten program funkcjonował – tłumaczy Krajkowski.

- W mniejszych miejscowościach, nawet jeżeli kredytobiorcy chcieli skorzystać z tego programu, to nie mogli bo nie było mieszkań realizowanych przez deweloperów, albo było ich tak niewiele, a ceny były tak niedopasowane, że w praktyce ten program, w małych miejscowościach, w ogóle nie funkcjonował – dodaje.

Niższe limity cen na rynku wtórnym

Warto jednak pamiętać, że rynek wtórny będzie traktowany nieco inaczej niż rynek pierwotny, a to z uwagi na niższe limity ceny 1 metra kwadratowego.

REKLAMA

- Dla rynku pierwotnego jest to 110%  średniej wartości odtworzeniowej 1 metra kwadratowego, natomiast dla rynku wtórnego jest to 90%, więc ten średni wskaźnik mnożymy przez 1,1 dla rynku pierwotnego, a przez 0,9 dla rynku wtórnego. Więc to są niższe ceny, przykładowo w Warszawie będzie to 5400 zł za metr kwadratowy mieszkania, w Krakowie będzie to 4180 zł - mówi Michał Krajkowski.

Prace w Sejmie przyspieszyły, więc możemy oczekiwać, że nowe przepisy wejdą w życie już za 2-3 miesiące.

Elżbieta Szczerbak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej