Polacy zadowoleni z sytuacji na rynku mieszkaniowym. Z czego wynika ten optymizm?

Blisko połowa Polaków uważa, że sytuacja mieszkaniowa w kraju zmierza w dobrym kierunku. To drugi najwyższy wynik uzyskany w badaniu „Finansowy Barometr ING”, analizującym sytuację mieszkaniową w Europie.

2017-11-24, 13:52

Polacy zadowoleni z sytuacji na rynku mieszkaniowym. Z czego wynika ten optymizm?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Africa Studio/ shutterstock.com

Posłuchaj

O tym, jak Polacy oceniają sytuację na rynku mieszkaniowym, mówili w radiowej Jedynce: Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego i ekonomista Karol Pogorzelski (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Optymizm Polaków wynika z trzech czynników. Po pierwsze w Polsce obecnie buduje się i oddaje się do użytku rekordową liczbę mieszkań, w ubiegłym roku 170 tysięcy. Dodatkowo poprawiła się ich dostępność, bo w ciągu ostatnich lat ceny mieszkań niewiele się zmieniły, a dochody Polaków wrosły, mówi Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

- Za przeciętną płacę w większości województw można kupić 30 – 40 proc. więcej metra kwadratowego mieszkania, niż to było 2008 roku. To jest ważna poprawa, która jest widoczna w wielu województwach w rożnym stopniu, ale jest to zauważalne w całym kraju – zaznacza rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Kredyty frankowe mniej ciążą

Po drugie poprawia się sytuacja na rynku walutowym, frank nie jest już taki drogi.

- Kredyty frankowe są tańsze, a stopy procentowe w Polsce są dosyć długo niskie. Tym, którzy mają kredyty frankowe, łatwiej jest je obsługiwać, a ci, którzy chcą zaciągnąć nowe kredyty, mogą to zrobić wciąż po dosyć niskim koszcie. W związku z czym sprzedaż hipotek ożywiła się pół roku temu i to również napędza rynek mieszkaniowy – wyjaśnia ekspert.

REKLAMA

Wreszcie po trzecie na optymizm Polaków mogła mieć także wpływ obietnica budowy przez państwo dużej liczby tanich mieszkań na wynajem z dojściem do własności w ramach programu Mieszkanie+.

Polacy spodziewają się wzrostu cen nieruchomości

Z badania wynika, że Polacy spodziewają się wzrostu cen nieruchomości, dodaje ekonomista Karol Pogorzelski.

- Coraz więcej Polaków spodziewa się wzrostu cen w ciągu najbliższego roku, to jest 51 proc. Jest to zjawisko ogólnoeuropejskie. W zasadzie we wszystkich krajach, w których przeprowadziliśmy badania, oprócz Wielkiej Brytanii i Włoch, odsetek ludzi spodziewających się wzrostu cen znacznie się zwiększył – zauważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Chociaż dalszy wzrost cen mieszkań jest prawdopodobny, to nie powinien się on przerodzić w bańkę spekulacyjną, bo wyciągnęliśmy wnioski z kryzysu.

REKLAMA

Mieszkanie chcemy mieć na własność

Tegoroczne badanie po raz kolejny potwierdziło, że Polacy na tle innych narodów wyróżniają się szczególnie dużą potrzebą posiadania własnego mieszkania. Aż 80 proc. respondentów mówi, że zdecydowaliby się na kupno mieszkania czy domu, jeśli byłoby ich na to stać. Takiej samej odpowiedzi udzieliło zaledwie około 50 procent Holendrów, Hiszpanów i Niemców.

Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej są - według badania - mieszkańcy Luksemburga i Holandii, najmniej Niemiec, Włoch i Turcji.

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej