Ustawa inwestycyjna: będzie rewolucja w budownictwie?
Kończą się prace nad projektem nowej ustawy inwestycyjnej, autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W sposób rewolucyjny zmieni ona prawo budowlane oraz ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2017-11-27, 09:10
Posłuchaj
Nowe przepisy budzą obawy branży, mówi Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej rynku mieszkaniowego REAS. Jakkolwiek ocenia, że sama intencja jest słuszna.
- Intencja, która polega na próbie opanowania niekontrolowanego rozlewania się miast, przede wszystkim tych największych, na tereny zielone, nieuzbrojone i pozostawiania w miastach takich niezagospodarowanych, nierozwijających się dziur, najczęściej dużych terenów poprzemysłowych, składowych po poprzednim ustroju. Rzeczywiście coś z tym trzeba zrobić – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Wprowadzenie pojęcia umowy inwestycyjnej
Za pozytywną zmianę Kazimierz Kirejczyk uważa także wprowadzenie do porządku prawnego pojęcia umowy inwestycyjnej.
- Formułę dogadywania się inwestorów i samorządu co do wspólnego finansowania inwestycji o charakterze publicznym: ulic, wspólnych parków, czy jakiejś infrastruktury technicznej, czy może jakiś niezbędnych obiektów typu szkoła, przedszkole. Ale z drugiej strony nie ma w tej chwili żadnych ustalonych jednoznacznie reguł, jak takie negocjacje mają przebiegać, według jakich zasad samorządy mają wyliczać tę potrzebną kontrybucję – zaznacza ekspert.
REKLAMA
Plany ograniczeń w wydawaniu warunków zabudowy
Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, mówi, że rewolucyjnych przepisów w projekcie ustawy jest więcej. Na przykład są plany radykalnych i szybko wprowadzanych ograniczeń w wydawaniu tak zwanych warunków zabudowy.
- Ponad połowa inwestycji w tej chwili powstaje na podstawie warunków zabudowy, a nie planów zagospodarowania przestrzennego. Tych planów brakuje i nie będą przyrastały szybciej niż ok. 1 proc. rocznie. Jeżeli dokonamy istotnych ograniczeń w możliwościach zabudowy własnych działek, niestety możemy mieć do czynienia ze spadkiem nawet o kilkanaście, a może i kilkadziesiąt procent, jeżeli te rozwiązania zostałyby przyjęte bardzo szybko i w wersji pierwotnie zaproponowanej – uważa ekspert.
Rekord liczby oddanych do użytku mieszkań
A w tym roku w Polsce zostanie oddane do użytkowania prawie 180 tysięcy mieszkań, dodaje Konrad Płochocki.
- Co oznacza rekord, który zostanie pobity od 1989 roku. Powinniśmy się cieszyć z tej informacji, bo jednocześnie przy takim przyspieszeniu inwestycyjnym wzrost cen, który występuje, jest minimalny i zaczął się dopiero w ostatnich kwartałach, ściśle wynikając ze wzrostu cen gruntów oraz wzrostu cen wykonawstwa, natomiast nie mamy takiego spekulacyjnego wzrostu cen, który widzieliśmy w 2007 roku. Ogólnie sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego jest bardzo pozytywna i należy się z tego cieszyć – uważa rozmówca Naczelne Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Deweloperzy podkreślają jednak, że zmniejszyła się nie tylko podaż gruntów, ale także coraz trudniej o pracowników na budowach. Jeśli dodatkowo pojawią się trudniejsze przepisy, w konsekwencji może nastąpić wzrost cen mieszkań i spadek ich podaży.
REKLAMA
Nowa ustawa inwestycyjna ma wejść w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Aleksandra Tycner, awi
Polecane
REKLAMA