X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Modernizacja i termodernizacja. Wiele budynków potrzebuje pilnego remontu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:57
W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 366 lokali. Średnia europejska to 460. Podaż mieszkań jest wprawdzie coraz większa, ale dostęp do nich zbyt kosztowny, aby był powszechny. Dlatego ponad 14 procent Polaków mieszka w warunkach niespełniających standardów, czyli nadmiernie zagęszczonych i w kiepskim stanie technicznym.
Audio
  • Polskie budynki potrzebują (termo)modernizacji (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Polscy podwykonawcy są wykorzystywani
"Polscy podwykonawcy są wykorzystywani"Foto: shutterstock

Problemy najbardziej pietrzą się na przedmieściach, gdzie najszybciej rośnie populacja ludzi. Renowacja domów idzie za wolno - mówi Jacek Siwiński, prezes Velux Polska, firmy która od czterech lat prowadzi cykliczne badanie Barometr zdrowych domów. Jego zdaniem potrzebne są ambitne programy, które pomogą zmienić świadomość Polaków, ale też takich, związanych z modernizacją, jak obecnie funkcjonujący "Czyste powietrze".

- Potrzeba, by szybkość renowacji budynków przyspieszyła - dodaje.

Jacek Siwiński podkreśla, że te programy, które już są, trzeba też lepiej wykorzystywać. W jego ocenie potrzebna jest oferta dla pojedynczych inwestorów, bo 90 procent budynków w Polsce jest w rękach prywatnych.

Ważne koszty społeczne

W tej chwili najważniejsza kwestia to zadbanie o koszty społeczne - mówi natomiast Magda Ruszkowska-Cieślak, prezes Fundacji Habitat for Humanity. Dodaje, że chodzi o to, by przepisy obejmowały także te osoby, które pierwotnie mogłyby być pominięte w programach renowacyjnych i termomodernizacyjnych.

Mieszkania komunalne w kiepskim stanie

Z jednej strony doświadczamy brak mieszkań, ale z drugiej nie można zapominać o zasobie, który już został wybudowany i jest w złym stanie technicznym, jak choćby budynki komunalne - dodaje Magda Ruszkowska-Cieślak. Ekspertka zwraca uwagę, że w przypadku takich budynków decyzja o termodernizacji nie należy do lokatorów, ale do wspólnoty samorządowej, dlatego - zaznacza - potrzeba zachęcać gminy do inwestowania w tej dziedzinie - np. do podłączania do sieci centralnego ogrzewania.

- Samorządy mają poważne wyzwanie, bo mieszkania komunalne często są stare, niedoinwestowane. Dość powiedzieć, że w Polsce 9 procent lokali nie ma toalety czy łazienki - podkreśla. Zwraca przy tym uwagę, że problem może też dotyczyć np. mieszkań pracowniczych czy mieszkań pod wynajem.

W termomodernizacji pomoże rządowy program

Z programu "Czyste powietrze" od września tego roku  można finansować zarówno termomodernizację budynków, jak i wymianę źródeł ciepła, dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowa premia  termomodernizacyjna od Nowego Roku będzie  zachętą podatkową dla osób, które sfinansują przedsięwzięcie termomodernizacyjne bez udziału środków publicznych.

Premia termomodernizacyjna jest swego rodzaju rozszerzeniem programu "Czyste powietrze".

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w ciągu 16 lat zdążymy usunąć z dachów azbest?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 19:00
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej Polska do 2032 roku powinna pozbyć się dachów i izolacji z domieszką azbestu. Z raportu NIK wynika jednak, że przy dotychczasowym tempie prac z problemem będziemy borykać się jeszcze... 200 lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wraca nabór wniosków w programie "Czyste powietrze". Przypominamy, jak ubiegać się o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 10:00
Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze". Program ruszył we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany. Przypominamy, jakie korzyści niesie udział w programie, kto może skorzystać z państwowego wsparcia i jak się o nie ubiegać.
rozwiń zwiń