X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: w mieszkaniówce można się spodziewać spowolnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 07:52
Mijający rok na rynku mieszkaniowym może być początkiem przesilenia. Ceny mieszkań wzrosły średnio o 10 proc., a deweloperzy mają rozpoczętą rekordową liczbę nowych inwestycji. Spada za to sprzedaż mieszkań.
Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu ubiegłego roku wyniosła ponad 265 tysięcy złotych.
Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu ubiegłego roku wyniosła ponad 265 tysięcy złotych.Foto: shutterstock, kan_chana

W 2013 roku było to 51 tysięcy nowych budów, w tym roku jest to 140 tysięcy. Podobny wzrost jest pod względem liczby pozwoleń na budowę. Jednocześnie sprzedaż nowych mieszkań wyraźnie spadła - mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu Rynekpierwotny.pl. Jak dodaje, 2018 rok w mieszkaniówce zostanie zapamiętany jako rok wzrostu cen i przesilenie, bo mimo koniunktury w tym roku sprzeda się kilkanaście procent mniej mieszkań w zeszłym.

- Na tej podstawie możemy powiedzieć, że po 5 latach historycznego boomu będziemy mieli spowolnienie - podkreśla.

Najpierw górka, potem dołek

Ekspert zwraca uwagę, że ceny mieszkań nie osiągnęły szczytowych poziomów sprzed 10 lat, choć faktycznie w ostatnim roku wzrost cen przyśpieszył. Jarosław Jędrzyński mówi, że ceny mogły mieć pewien wpływ na spadek popytu na mieszkania, ale jego zdaniem decydujące znaczenie ma tu cykliczność koniunktury na rynku mieszkaniowym, który w Polsce co 5 lat, po okresie szybkiego rozwoju, wpada w spowolnienie.

Pierwsze oznaki stabilizacji cen - zdaniem eksperta - już obserwujemy. Natomiast w drugiej połowie przyszłego roku ceny mogą zacząc spadać. ​

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Karolina Mózgowiec, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak "na swoim". Dlaczego nie chcemy wynajmować mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:11
83% Polaków ma mieszkanie lub dom na własność, podczas gdy 40% Niemców i ponad połowa Szwajcarów wynajmuje lokum. Dlaczego Polacy wolą kupować mieszkania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny mieszkań. Drogo w Warszawie, ale do Londynu czy Paryża daleko

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 14:20
W Polsce w 2017 roku za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba było zapłacić średnio 1321 euro, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. W Warszawie cena ta wyniosła 1847 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie w Polsce powstaje najwięcej mieszkań? Duże dysproporcje

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:20
Na warszawskiej Woli w pierwszych trzech kwartałach tego roku oddano do użytkowania więcej domów i mieszkań niż w całych województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim, a niewiele mniej niż w podlaskim i warmińsko-mazurskim - dowiadujemy się z analizy Home Brokera.
rozwiń zwiń