X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprzedałeś mieszkanie? Ulga mieszkaniowa wydłużona do 3 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 22:17
- Wydłużyliśmy do 3 lat okres, w którym można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Rozszerzony został też katalog wydatków na cele mieszkaniowe - podał w czwartek na Twitterze resort finansów.
Zgodnie z ustawą o PIT, nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego. Teraz będziemy mieli na to trzy lata.
Zgodnie z ustawą o PIT, nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego. Teraz będziemy mieli na to trzy lata.Foto: shutterstock, Tero Vesalainen

Cytowana w czwartkowym wpisie na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska - poinformowała, że "rozszerzony został też katalog wydatków na cele mieszkaniowe, a środki można przeznaczyć na wydatki na przebudowę lub remont lokalu".

"Wydłużamy do 3 lat okres, w którym ma nastąpić wydatkowanie na nabycie i ostateczne nabycie własności innej nieruchomości" - czytamy we wpisie opublikowanym przez ministerstwo finansów.

Wydłużenie tzw. ulgi mieszkaniowej jest elementem zapowiedzianego przez resort "ewolucyjnej zmiany systemu podatkowego, by był on przejrzysty, prosty i przyjazny podatnikowi nazwanego filozofią 3xP".

"Nowe rozwiązania (zgodne z filozofią 3xP - PAP) mają nie tylko ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej, ale również inne sprawy podatkowe codziennego życia" - czytamy na stronie internetowej ministerstwa.

Co to jest ulga mieszkaniowa

Zgodnie z ustawą o PIT, nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego.

Prawo do ulgi daje też m.in. budowa domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabycie gruntu pod budowę, rozbudowa lub remont, adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego, spłata kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek od takiego kredytu.

Zainwestować można w nieruchomość położoną nie tylko w Polsce, ale też w innym państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

Na te wszystkie wydatki mieliśmy dwa lata (liczone od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż starej nieruchomości). Teraz będziemy mieli na to trzy lata.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie jako inwestycja. Na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 08:33
Każda inwestycja na rynku nieruchomości łączy się z większym albo mniejszym ryzykiem, choć przy bardzo niskim jak obecnie oprocentowaniu lokat bankowych i tak wiele osób uważa, że nieruchomości to najkorzystniejsza forma inwestowania pieniędzy. 
rozwiń zwiń