X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekształcenie użytkowania we własność: nikt nie powinien stracić bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:31
Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Audio
  • Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność  powiedział Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – powiedział Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.Foto: pixabay

Tak wiceminister komentuje artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej, która pisze we wtorkowym wydaniu, że gminy mają problem z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu gruntów.

Według dziennika, to sprawia, ze wielu mieszkańców może stracić prawo do najwyższego upustu opłaty przekształceniowej.

Artur Soboń: nie ma możliwości, aby stracić największy upust

− Takiej możliwości, żeby stracić ten najwyższy możliwy upust, nie ma i nie będzie. To od razu chcę powiedzieć. Terminy powinny być dotrzymane.

Jak jednocześnie dodaje, nie traktuje tej kwestii jako fundamentalnej.

Minister nie wyklucza też rozmów o przedłużeniu terminu wydawania zaświadczeń

− Jeśli jednak samorządy pokażą swoją determinację w realizacji tej ustawy, to jesteśmy gotowi w drugiej połowie roku rozmawiać o ewentualnie dłuższym terminie. Ale muszę widzieć tę determinację mówi Soboń.

− Widziałem to w końcówce roku ubiegłego, kiedy zaraz po wyborach Prezydent Warszawy w dwa miesiące potrafił wydać aktualizację opłat, podwyżkę dla mieszkańców, która wymagała tego samego, a nawet więcej niż zaświadczenie o przekształceniu. Wymagała wyboru rzeczoznawcy, przygotowania operatu, wydzielenia z tych operatów udziałów, policzenia ile to jest, dostarczenia mieszkańcom do skrzynek nowego wymiaru opłaty. I wtedy można było zdążyć, nie trzeba było prosić o dłuższy termin. Wyrabiano się w ciągu kilku tygodni – ocenił gość radiowej Jedynki.

Minister był pytany, czy nowelizacja jeśli będzie, to nie już, tylko raczej za jakiś czas.

− Zobaczymy, bo są kwestie, które w tej ustawie cały czas monitorujemy, i to nie jest łatwy temat. Ale przy dobrej organizacji pracy samorządów to jest możliwe. Rzeczywiście te duże miasta mogą mieć z tym większy problem niż mniejsze miejscowości, ale chciałbym, żeby taka sama determinacja jak w końcówce 2018 roku, była także przy wydawaniu oświadczeń – podkreślił Artur Soboń.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister inwestycji i rozwoju: do właściciela gruntu powinny należeć też budynki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 15:25
- Likwidacja użytkowania wieczystego jest powrotem do cywilizacji Zachodu. Normalne jest to, że do właściciela gruntu należy to, co jest na gruncie - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym dokładnie polega zniesienie użytkowania wieczystego?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 07:35
Od 1 stycznia zniesione zostało użytkowanie wieczyste. Na czym polega ta reforma i jak można z niej korzystać. Kto i na jakich warunkach objęty jest zmianami w użytkowaniu wieczystym? O tym w audycji "Jakim Prawem?" mówił mec. Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
rozwiń zwiń