more_horiz
Gospodarka

Ważne dla kredytobiorców: zamiast WIBOR-u będzie nowy wskaźnik. KNF pokazała harmonogram zmian

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 20:07
Od 2025 r. instytucje finansowe muszą dokonać konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR na nowy wskaźnik WIRON - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
Od 2023 r. banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON.
Od 2023 r. banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON. Foto: fizkes/Shutterstock

Jak wynika z opublikowanego na stronach KNF dokumentu "Mapa Drogowa procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID", już od grudnia 2022 r. uczestnicy rynku będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych, natomiast od 2023 r. banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

Będzie nowy wskaźnik

Powszechne stosowanie nowego wskaźnika - jak podano - ma nastąpić w 2025 r. "Wtedy instytucje finansowe muszą dokonać konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR na nowy wskaźnik WIRON" - napisano.

"W czwartym kwartale Administrator indeksu WIRON (GPW Benchmark) zamyka proces dostosowawczy, zapewnia dostępność indeksu oraz publikuje stosowną dokumentację. Spełnione zostają wszelkie wymogi formalne pozwalające na rozpoczęcie stosowania indeksu WIRON na rynku finansowym" - wskazano w dokumencie.

Kluczowa zmiana

Zaznaczono, że w czwartym kwartale zakłada się publikację zmian w dokumentacji ISDA Definitions uwzględniającą nowy indeks WIRON. "Zmiana ta jest kluczowa z punktu widzenia rozpowszechniania indeksu na rynku międzynarodowym, a przy tym wzrostu możliwości zawierania transakcji pochodnych i rozwoju rynku instrumentów finansowych stosujących nowy wskaźnik referencyjny" - wyjaśniono.

Obecnie - jak wskazano - trwają przygotowania do publikacji dokumentów analitycznych oraz rekomendacji opracowanych przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), które określą standardy stosowania indeksu WIRON w produktach kredytowych, instrumentach dłużnych oraz instrumentach pochodnych. Dodano, że dokumentacja obejmie w szczególności rekomendowany katalog konwencji odsetkowych dla instrumentów stosujących WIRON.

Czytaj także:

Jak przypomniano, NGR powołano w trzecim kwartale br., określając cele, zakres i tryb jej funkcjonowania. Komitet Sterujący NGR wybrał WIRON jako rekomendowany indeks zastępujący dotychczasowy wskaźnik referencyjny WIBOR. 

PAP, akg