Wypłata zawieszonych emerytur

2014-12-22, 08:35

Wypłata zawieszonych emerytur
Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS. Foto: Polskie Radio

ZUS wypłaca wraz z należnymi odsetkami emerytury, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną ich zawieszenia było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Posłuchaj

O wypłacie zawieszonych emerytur mówi Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Komu przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?
Zasady ustalania i wypłaty emerytur zawieszonych we wspomnianym okresie w związku z kontynuowaniem zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę określa ustawa z 13 grudnia 2013 r. Przepisy te weszły w życie 19 lutego 2014 r. i dotyczą wszystkich emerytów, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011 r.
Co ważne, przepisy zrównują wszystkich emerytów objętych tą regulacją. Tak więc, po zgłoszeniu wniosku, wypłatę zawieszonej emerytury otrzymają zarówno ci, którzy wcześniej dostali decyzję odmowną z ZUS, jak i ci, którzy przegrali sprawy w sądzie. Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje natomiast osobom, którym – na podstawie prawomocnego wyroku sądu – ZUS wypłacił już emeryturę.


W jaki sposób oblicza się zawieszoną emeryturę?
Kwota emerytury zostanie ustalona w wysokości, w jakiej byłaby wypłacona, gdyby nie  została zawieszona w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Przy jej ustalaniu zostanie zatem uwzględniona waloryzacja od 1 marca 2012 r.
Jeśli emeryt w okresie zawieszenia emerytury zgłaszał wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia, np. poprzez doliczenie stażu, to emerytura zostanie uwzględniona w podwyższonej wysokości.
Do kwoty obliczonej do wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną także odsetki, za okres do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.
Ważne dla osób, którym ZUS wypłacił zawieszoną emeryturę po wyroku sądu!
Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo o nich nie orzekł, mogą zgłosić wniosek o wypłatę odsetek. Odsetki będą przysługiwały:
- do dnia wypłaty, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie ustawy;
- do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła po dniu wejścia w życie ustawy.
Czy ZUS rozliczy przychód osiągnięty przez tzw. wcześniejszych emerytów?
Tak, przy ustalaniu kwoty zawieszonej emerytury zostanie rozliczony osiągnięty przychód. Dotyczy to emerytów, którzy do 31 października 2011 r. nie ukończyli obowiązującego wówczas wieku emerytalnego (60 lat - kobiety i 65 lat – mężczyźni).
Ponadto, jeśli w okresie, za który przysługuje kwota zawieszonej emerytury osoba zainteresowana pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną, to należna do wypłaty emerytura zostanie pomniejszona o kwotę pobranej renty.
Wypłata zawieszonego świadczenia nastąpi tylko na wniosek zgłoszony przez emeryta.
Wniosek musi zawierać kilka obowiązkowych elementów:
- imię i nazwisko emeryta,
- adres zamieszkania,
- numer emerytury,
- nazwę i adres oddziału ZUS,
- podpis emeryta.
Wniosek musi też określać czego dotyczy – a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami lub tylko odsetek, jeżeli emerytura została wcześniej wypłacona na mocy wyroku sądu bez odsetek.
Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury powinny złożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu uzyskanego w 2011 i w 2012 roku, o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej.
Wniosek najlepiej skierować do swojego oddziału ZUS, choć oczywiście można go złożyć w każdej terenowej jednostce ZUS i w dowolnym czasie. Roszczenie o zwrot zawieszonej emerytury nie przedawnia się.
W jakim czasie ZUS wyda decyzję?
Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi  60 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta.
A co ze sprawami, które są w sądzie?
Zależy to od tego, czy to ZUS, czy też emeryt odwołał się do sądu.
- W sprawach, w których oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r., ZUS – po zgłoszeniu przez emeryta wniosku – ZUS wystąpi o cofnięcie apelacji w całości lub w części i po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję i dokona wypłaty emerytury.
- Jeśli natomiast to emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS albo apelację od negatywnego dla siebie wyroku sądu okręgowego, to ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Może to być postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli emeryt wystąpił o cofnięcie odwołania lub apelacji, albo wyrok orzekający w sprawie roszczenia emeryta. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

Elżbieta Szczerbak

''

Polecane

Wróć do strony głównej