more_horiz
Gospodarka

Polska wołowina na cenzurowanym, spadają ceny

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 08:20
Kilkanaście dni po wykryciu nielegalnego uboju w rzeźni w Kalinowie koło Ostrowi Mazowieckej są już widoczne negatywne efekty tego skandalu.  
Audio
  • O konsekwencjach dla polskiego rynku wołowiny afery z nielegalnym ubojem, mówi Jacek Zarzecki - prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Rynek wołowiny zareagował bardzo gwałtownie, wyjaśnia Jacek Zarzecki - prezes  Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Obecnie rynki i kontrahenci zagraniczni, w tym unijni, czekają na wyniki kontroli prowadzonej przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, która ma się zakończyć w piątek. Jej wyniki będą przedstawione w przyszłym tygodniu.

Prezes PZHiPBM przypomina, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił o potrzebie zwiększenia nakładów na inspekcję weterynaryjną, co zostało pozytywnie przyjęte przez sektor producentów wołowiny.

Hodowców cieszy też zaakceptowanie przez ministra ich postulatów dotyczących zaostrzenia kontroli w rzeźniach.

Są to: 24 godzinny monitoring nie tylko w ubojniach a także w samochodach przewoźników. Ma to na celu wyeliminowanie przypadków, gdy na część samochodu służącej do transportu, zwierzęta nie mogą wejść o własnych siłach, co świadczy o złym stanie ich zdrowia.

Dariusz Kwiatkowski, jk, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakład prowadzący nielegalny ubój usunięty z listy zakładów uprawnionych do sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 18:41
Rzeźnia, w której ubijano chore krowy została usunięta z listy zakładów, których produkcja jest dopuszczona do sprzedaży. Informacje nt. pochodzącego z niej mięsa zostały umieszczone w unijnym systemie RASFF - podał w sobotę resort rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera z nielegalnym ubojem krów: lecą głowy, wielkie straty eksporterów, minister uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 14:45
Policja, władze weterynaryjne, a od poniedziałku inspektorzy Komisji Europejskiej wyjaśniają wszystkie aspekty związane z aferą nielegalnego uboju i sprzedaży za granicę oraz w Polsce mięsa krów. Pracę traci powiatowy lekarz weterynarii, policja kontroluje ogłoszenia w internecie, trwa audyt w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Spada sprzedaż i ceny wołowiny - oblicza się, że rolnicy i hodowcy mogą stracić nawet 600 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalny ubój bydła: straty liczone w setkach milionów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 20:02
Są zapowiedzi kar, wzmocnienia nadzoru, rozwiązań systemowych, bo straty branży sektora wołowiny są potężne. Wizerunkowe trudno dziś policzyć, a finansowe już liczone są w setkach milionów zł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski chce wprowadzić zmiany w ustawie weterynaryjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 19:27
Minister rolnictwa poinformował, że planuje wprowadzić zmiany w ustawie weterynaryjnej dotyczące systemu kontroli w polskich ubojniach. Mają one uniemożliwić sprzedaż mięsa pochodzącego od chorych zwierząt. 
rozwiń zwiń