X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 09:33
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział na dziś (o godz. 11.00) podpisanie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Mówił o tym TVP Info w czasie Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa. 
Audio
  • Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Mariusz Owczarek mówi, że wprowadzenie PPK ma być elementem trzeciego filaru emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę, takich jak IKE, IKZE i Pracownicze Programy Emerytalne/IAR
  • W zrozumieniu tego, jak ważne jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę, ma być pomocne utworzenie portalu internetowego poświęconego PPK. Ma powstać też infolinia PPK - zaznaczył wiceprezes Mariusz Owczarek/ IAR
  • Jak wyjaśniła Minister Finansów Teresa Czerwińska, minimalna składka pracownika wyniesie 2 procent/IAR
Politycy podkreślają, że pieniądze w Planach będą prywatne. Podstawowa wpłata ma wynieść 2 procent pensji od pracownika i 1,5 procent od pracodawcy. Państwo zapłaci na powitanie 250 złotych. Później co roku dorzuci do PPK 240 złotych.
Politycy podkreślają, że pieniądze w Planach będą prywatne. Podstawowa wpłata ma wynieść 2 procent pensji od pracownika i 1,5 procent od pracodawcy. Państwo zapłaci "na powitanie" 250 złotych. Później co roku dorzuci do PPK 240 złotych.Foto: Pixabay

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Mariusz Owczarek mówi, że wprowadzenie PPK ma być elementem trzeciego filaru emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę, takich jak IKE, IKZE i Pracownicze Programy Emerytalne. Dodaje, że do PPK tworzonych przez pracodawców zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie.

W zrozumieniu tego, jak ważne jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę, ma być pomocne utworzenie portalu internetowego poświęconego PPK. Ma powstać też infolinia PPK - zaznaczył wiceprezes Mariusz Owczarek.

Wiceprezes PFR podkreślił, że mimo wielu ulg dla oszczędzających w III Filarze emerytalnym niewiele osób decydowało się dotychczas na takie odkładanie środków na starość.

Pracownicze Plany Kapitałowe powinny zachęcić Polaków do oszczędzania, zwłaszcza, że mają być współfinansowane przez pracodawców i państwo.

Mariusz Owczarek wyjaśnił, że PPK ma obejmować ponad 11 milionów potencjalnych uczestników. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku, pozostałe będą wcielać je w życie stopniowo.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być powszechnym, dobrowolnym i całkowicie prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania dla pracowników. Mają być tworzone i współfinansowane przez pracodawców i państwo. 

Jak wyjaśniła Minister Finansów Teresa Czerwińska, minimalna składka pracownika wyniesie 2 procent, ale osoby zarabiające poniżej lub w wysokości 120 procent wynagrodzenia minimalnego będą mogły wpłacać 0,5 procent, bez utraty dopłaty po stronie pracodawcy i państwa.

Do PPK tworzonych przez pracodawców, zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie. Jeśli tak zrobi, to pieniądze z jego pensji nie będą pobierane. Po czterech latach pracownicy, którzy nie uczestniczą w PPK, znów zostaną do nich zapisani i znów będą mogli zrezygnować.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku, pozostałe będą wcielać je w życie stopniowo.

IAR, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na czym dokładnie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 21:30
Jakie korzyści przyniosą Pracownicze Plany Kapitalowe? Na czym dokładnie będzie polegał nowy system - wyjaśniał w radiowej Trójce Jeremii Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Arkadiuszem Ekiertem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sadowski: potrzebny jest stabilny system emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:07
- Polakom potrzebna jest wiara w to, że system emerytalny nie będzie się często zmieniał. Ta ustawa pokazuje jednak, że jest możliwość wprowadzania kolejnych zmiennych - mówił w audycji "W samo południe" Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK: zniesienie limitu składek na ZUS niezgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 10:29
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. Zakwestionował też tryb prac nad nowymi przepisami, zwłaszcza przebieg głosowania w Senacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiego Fundusz Rozwoju: PPK to szereg korzyści dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 17:10
System emerytalny, przemysł zbrojeniowy czy współpraca nauki z biznesem to tylko część tematów tegorocznego Kongresu 590. W Jasionce pod Rzeszowem w jednym miejscu spotkają się politycy, samorządowcy przedsiębiorcy i eksperci z różnych dziedzin. Gościem Polskiego Radia 24 w studiu w Jasionce był Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo Ważny Projekt: Polska się starzeje. W 2060 r. na jednego emeryta będą pracowały tylko 2 osoby

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 16:20
Zdaniem prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń Jana Grzegorza Prądzyńskiego, z którym na antenie radiowej Trójki w audycji Bardzo Ważny Projekt rozmawiał Arkadiusz Ekiert - obecność Izby na Kongresie 590, ma na celu współpracę z twórcami Pracowniczych Programów Kapitałowych, czyli uczestniczenie "w wielkiej reformie, która zacznie się w przyszłym roku".
rozwiń zwiń