X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier: 100 proc. środków z OFE przekazujemy na indywidualne konta emerytalne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:15
O przebudowie systemu emerytalnego, która ma być ewolucyjna i opierać się na trzech filarach - ZUS, PPK i IKE - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że 162 mld zł zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych będą przypisane do emerytalnych kont blisko 16 mln Polaków.
Audio
  • Rząd zapowiada przesunięcie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Pracowniczych Planów Kapitałowych, na Indywidualne Konta Emerytalne bądź do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych./IAR/
  • Szef rządu zastrzega, że będzie to uspołecznienie pieniędzy odkładanych na przyszłe emerytury./IAR
  • W styczniu 2020 roku nastąpi przesunięcie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Pracowniczych Planów Kapitałowych, na Indywidualne Konta Emerytalne bądź do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych./IAR/.
  • Najkorzystniejszą prywatyzacją po 1989 roku nazwał premier Mateusz Morawiecki zapowiedziane zmiany dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych./IAR/.
  • Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wyraził nadzieję, że zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych upowszechnią system oszczędzania na emerytury./IAR/.
  • Przesunięcie pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne będzie obciążone 15-procentową opłatą. Ma to wyrównać szanse, ponieważ przy wypłacie pieniądze z IKE w przeciwieństwie do tych wypłacanych przez ZUS nie są opodatkowane./IAR/.
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska zapewniła, że rząd Zjednoczonej Prawicy kieruje się zawsze troską o wysokość świadczeń emerytalnych. Chce odbudować zdewastowane zaufanie do OFE. /IAR/.
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej OFE
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej OFEFoto: PAP/Leszek Szymański

Jak powiedział, system emerytalny ma być "ewolucyjnie przebudowany" i będzie oparty na trzech filarach - na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); na pracowniczych planach kapitałowych (PPK) oraz na indywidulanych kontach emerytalnych (IKE).

100 proc. środków z OFE trafi na prywatne indywidualne konta emerytalne

- 100 proc. środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, przekazujemy na prywatne, indywidualne konta emertytalne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia Polakom propozycję przekazania całości środków z OFE w kwocie, dzisiaj, 162 mld zł - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier.

Z OFE na prywatne IKE trafią te środki, które zostały uzbierane

- Z OFE na prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE) trafią te środki, które zostały indywidualnie uzbierane - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany o to, jakie środki z OFE trafią na IKE lub do ZUS: czy będzie to średnia kwota w wysokości ok. 10 tys. zł, czy tyle, ile faktycznie zostało odłożone w II filarze.

- Zakładamy, że takie, jakie zostały uzbierane. Jedni są już w systemie OFE od 19 lat, inni dopiero od niedawna. Oczywiście ta wartość jest uśredniona. I rzeczywiście u niektórych osób to może być kilkanaście tysięcy złotych, u innych może to być kilka tysięcy złotych - odpowiedział premier na konferencji prasowej.

Jak tłumaczył, dlatego stara się "nie posługiwać za bardzo tą wartością (ok. 10 tys. zł - PAP) - ona może wprowadzać w błąd".

"Tu nie chodzi o to, że na każdego z tych uczestników dokładnie taka kwota będzie przeznaczona. Tylko będzie to związane z okresem, w którym dana osoba jest w systemie OFE" - wyjaśnił premier.

Będzie wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - w IKE lub w ZUS

Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na indywidualne konta emerytalne, czy do ZUS - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki można będzie wypłacać w całości lub części bez podatku

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, z pieniędzy z IKE, pochodzących z OFE, będzie można skorzystać w sposób dowolny - będzie można je wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku.

Zależy nam na tym, żeby przez dywersyfikację źródeł pochodzenia pieniędzy emerytury były wyższe - mówił Morawiecki. IKE i PPK mają je podwyższać - mówił szef rządu.

Środki pozostają prywatne i będą dziedziczone

"Środki te będą w 100 proc. prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu" - tłumaczył premier.

Przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE będzie kosztować opłatę przekształceniową - 15 proc., jeśli przeniesiemy środki na konto w ZUS, nie zapłacimy opłaty

Jak podkreślił Morawiecki, rząd w swoim modelu, domyślnie, zakłada, że obywatele będą chcieli pozostawić te pieniądze w IKE.

- Model zakłada - jak podkreślił - że od pieniędzy pozostawianych w IKE pobrana zostanie "opłata przekształceniowa", jako element "zachowania sprawiedliwości". Jeśli przeniesiemy je do ZUS, to opłaty nie będzie.

Jak tłumaczył szef rządu, emerytury z ZUS są opodatkowane, pieniądze z IKE nie, więc bez tej opłaty środki z IKE byłyby uprzywilejowane.

Dodał, że opłata przekształceniowa w przypadku IKE ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE.

Zmiana systemu ma służyć poprawie oszczędności Polaków na emeryturę

- Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego (...) Polaków na lata emerytury - zapewnił premier podczas konferencji.

Premier zwrócił uwagę, że podstawową bolączką w Polsce jest "brak zdolności do tworzenia oszczędności, oszczędności na późne lata życia, oszczędności na przedsięwzięcia infrastrukturalne, oszczędności Polaków, które służą całej gospodarce".

Według szefa rządu propozycja zmian w systemie emerytalnym ma odpowiadać na taką "bolączkę".

Zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to "najlepsza i najbardziej korzystna ze wszystkich prywatyzacji, jakie się zdarzyły po 1989 roku".

I dodał: "dzisiaj dokonujemy prywatyzacji, gdzie zakumulowane środki przekazujemy obywatelom". Zaznaczył, że prywatyzacja "oddająca Polakom ich wypracowany kapitał (...) jest prywatyzacją sprawiedliwą".

Premier zaznaczył, że jego rząd naprawił finanse publiczne. "Dlatego robimy dziś tę zmianę, bo jest możliwa ona dzięki uszczelnieniu systemu finansowego" - wskazał.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak