X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Oszczędzanie na emeryturę: już 7 instytucji chce zarządzać środkami odkładanymi w PPK

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 16:57
Zaczyna się walka o klientów Pracowniczych Planów Kapitałowych. Już wkrótce, pierwsze instytucje finansowe będą mogły wyjść na rynek z ofertą zarzadzania pieniędzmi zgromadzonymi w PPK.
Audio
  • O pierwszych firmach zgłaszających się do zarządzania środkami w PPK oraz szkoleniach dla pracodawców, mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Borys prezes PFR-u. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Pracodawcy zgodnie z obowiązującymi ich terminami utworzą PPK, podpisując umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wyboru instytucji finansowej dokona pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.
Pracodawcy zgodnie z obowiązującymi ich terminami utworzą PPK, podpisując umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wyboru instytucji finansowej dokona pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Foto: pixabay

− Wnioski o wpisanie ich do ewidencji, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, złożyło już 7 podmiotów - mówi Paweł Borys prezes PFR-u.

Kto będzie zarządzał funduszami gromadzonymi w PPK

Pracodawcy zgodnie z obowiązującymi ich terminami utworzą PPK, podpisując umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wyboru instytucji finansowej dokona pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w danej firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa, to pracodawca wybierze instytucję finansową w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

Wybierać będzie można spośród następujących instytucji finansowych (umieszczonych w ewidencji PPK):

    Funduszy Inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych,

    Funduszy Emerytalnych zarządzanych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne,

    Pracowniczych Towarzystw Emerytalnych,

    Zakładów Ubezpieczeń

Jak wyjaśnia Paweł Borys, na początku maja te instytucje zostaną wpisane na portal PPK, czyli uzyskają możliwość oferowania tych programów pracodawcom.

− Zakładamy, że w najbliższych dniach dostaniemy zgłoszenia od kolejnych instytucji i przed startem programu, 1 lipca, będzie ich ok. 15-20, co spowoduje, że pracodawcy będą mieli duży wybór w zakresie możliwości zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – mówi szef PFR.

Czasu jest coraz mniej, ale jak zapewnia Paweł Borys, dzięki prowadzonym szkoleniom, pracodawcy, którzy będą tworzyli PPK, nie powinni mieć z tym problemów.

Wszyscy słyszeli o PPK, ale połowa nie wie, jak one działają

Wciąż jednak, jak wynika z badań, niewystarczająca jest wiedza samych pracowników na temat systemu.

Jak mówi Borys, z badań wynika, że większość Polaków zetknęłaś się z informacją o nadchodzących PPK, czyli o możliwości gromadzenia kapitału emerytalnego wspólnie z pracodawcą, ale co najmniej połowa nie ma szczegółowej wiedzy, czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe.

Rusza kampania „W sumie się opłaca”

− Dlatego przez najbliższe miesiące będziemy prowadzić kampanię informacyjną aby przekonać Polaków do PPK. Będzie ona przebiegać pod hasłem „W sumie się opłaca”, jest dedykowana do 11,5 mln pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia i ma przekonać do tego, że jeśli oszczędzamy wspólnie z pracodawcą, to jest to efektywny sposób oszczędzania długoterminowego, służące poprawie naszego bezpieczeństwa finansowego po ustaniu aktywności zawodowej – wyjaśnia Borys.

Elżbieta Szczerbak, PFR, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Marczuk: PPK to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 08:21
- Pracowniczy Plan Kapitałowy to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość na 10 lub 15 lat rzędu 20-25 procent tego, co będziemy otrzymywać z ZUS - tłumaczył na antenie radiowej Jedynki wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym różnią się Pracownicze Plany Kapitałowe od OFE?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 21:40
O Pracowniczych Planach Kapitałowych, w tym o lękach Polaków, zrażonych losem oszczędzania na emeryturę w OFE,  mówił w audycji Bardzo Ważny projekt radiowej Trójki Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: PPK wzmocnią polski rynek kapitałowy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 16:14
Polska potrzebuje długoterminowych oszczędności - podkreślali uczestnicy konferencji dotyczącej Pracowniczych Planów Kapitałowych i rynku kapitałowego zorganizowanej dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń