X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Informacja o obniżeniu wieku emerytalnego trafi do konsultacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:42
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafi dziś informacja o skutkach obowiązywania ustawy obniżającej wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Ustawa weszła w życie w 2017 roku i była spełnieniem obietnicy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Elżbieta Rafalska: z obniżenia wieku emerytalnego skorzystały też osoby wykluczone z rynku pracy (IAR)
  • Elżbieta Rafalska: wiele osób, które przeszły na emeryturę w dalszym ciągu jest aktywnych zawodowo (IAR)
  • Elżbieta Rafalska: z informacji wynika, iż obawy, że powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy zmniejszy podaż pracy i zwiększy deficyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych okazały się bezpodstawne (IAR)
  • Elżbieta Rafalska: przechodząc na emeryturę ludzie kierują się przede wszystkim stanem zdrowia (IAR)
Elżbieta Rafalska
Elżbieta RafalskaFoto: Twitter/Elżbieta Rafalska

Minister podkreśliła, że z informacji wynika, iż obawy, że powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy zmniejszy podaż pracy i zwiększy deficyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych okazały się bezpodstawne. Dodała, że przejście na emeryturę jest przywilejem, a nie obowiązkiem i znaczna grupa uprawnionych skorzystała z tego przywileju. Wiele z tych osób kierowało się przede wszystkim stanem swojego zdrowia.

Z obniżenia wieku emerytalnego skorzystały też osoby wykluczone z rynku pracy. Jak wyjaśniła minister, znaczna część tych osób nie była aktywna zawodowo lub korzystała z innych świadczeń. Po obniżeniu wieku emerytalnego liczba osób pobierających rentę spadła o 99 tysięcy, a liczba pobierających inne świadczenia jak emerytura częściowa czy zasiłek przedemerytalny zmniejszyła się łącznie o 61 tysięcy. Wiele osób, które przeszły na emeryturę jest w dalszym ciągu aktywna zawodowo. 70 tysięcy osób łączy emeryturę z pracą.

Nie ma przymusu

Minister zaznaczyła, że osoby z dobrym stanem zdrowia starają się nie korzystać z przywileju przejścia na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym. Kierują się nie tylko chęcią zwiększenia swojego przyszłego świadczenia, ale też tym, że warunki, w jakich pracują znacząco się poprawiły. Dzięki systematycznej podwyżce płacy minimalnej i wprowadzeniu stawki godzinowej nie ma już głodowych płac. Pracownicy mają większe poczucie bezpieczeństwa i możliwości rozwijania się.

ZUS nie stracił

Poza tym obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło negatywnie na finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z Informacji ZUS kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra. W ubiegłym roku, który był pierwszym pełnym rokiem obowiązywania niższego ustawowego wieku emerytalnego, główny wskaźnik pokrycia wydatków ze składek wyniósł 78,6 procent i był najwyższy od siedemnastu lat. Według prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, przyczyn tak dobrego stanu salda FUS należy upatrywać we wzroście zatrudnienia i płac, a także działaniach uszczelniających realizowanych przez ZUS. Te działania to między innymi wprowadzenie e-składki.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: spodziewam się dobrych informacji dla emerytów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:29
- Najniższa emerytura może wzrosnąć o 29 złotych, a przeciętna nawet o 60 zł - mówiła w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większe wpływy do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 14:55
W pierwszej połowie br. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  wpłynęły 84 mld zł, o 7 mld zł więcej niż rok temu. Niedawno Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnej dotacji z budżetu państwa. W Polskim Radiu 24 o wprowadzonych zmianach w systemie ściągania składek mówiła prezes ZUS, Gerdtruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senior nie oznacza braku aktywności

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:03
Nie ma ścisłej definicji starości. Demografowie i statystycy posługują się jednak pewnymi kryteriami, aby zakwalifikować Polaków do grup wiekowych. A w Polsce jest prawie 12 milionów osób w wieku 55+. Coraz bardziej aktywnych.
rozwiń zwiń