X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządy Pieniądza: jaki wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 12:01
O dyskusji między związkami zawodowymi, pracodawcami oraz rządem w sprawie  waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku, mówiła m.in. prezes ZUS Gertruda Uścińska w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O dyskusji między związkami zawodowymi, pracodawcami oraz rządem w sprawie waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku, mówiła m.in. prezes ZUS Gertruda Uścińska w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
Prof. Gertruda Uścińska
Prof. Gertruda UścińskaFoto: Polskie Radio 24

Prowadząca audycję Anna Grabowska przypomniała, że związki zawodowe chcą radykalnie zmienić sposób tej waloryzacji, tak aby objęła ona nie tylko inflację plus 20 proc. wzrostu wynagrodzeń, ale 50 proc. wzrostu wynagrodzenia.

− To byłby spory wzrost – podkreśla Anna Grabowska.

Pracodawcy przeciwni podwyżce minimalnych emerytur

I dodaje, że pracodawcy, według niej bezzasadnie, twierdzą, że nie należy podwyższać minimalnych emerytur, bo emeryci dostali „trzynastkę” w związku z tym i tak mają wyższe świadczenia.

Waloryzację trzeba przeprowadzać odpowiedzialnie

Prezes ZUS Gertruda Uścińska pytana o opinie w sprawie waloryzacji, podkreśla, że powinna być ona przeprowadzona odpowiedzialnie, w sensie możliwości sfinansowania tych zobowiązań.

− Bezpieczeństwo państwa to jest głównie bezpieczeństwo finansowe – mówi Gertruda Uścińska.

I dodaje, że waloryzacja świadczeń, szczególnie rentowo-emerytalnych jest olbrzymim osiągnięciem cywilizacyjnym XX i XXI wieku.

Waloryzacja bierze pod uwagę realny wzrost kosztów utrzymania i udział we wzroście gospodarczym

− Aby zachować realną wartość tych świadczeń, bierze się pod uwagę wzrost kosztów utrzymania oraz udział we wzroście gospodarczym, stąd mamy waloryzację inflacyjno-płacową – wyjaśnia prezes ZUS.

Przypomniała, że w ubiegłym roku oprócz wskaźnika 102,96 doszedł element „nie mniej niż 70 zł”, co spowodowało, że ponad 80 proc. emerytur uzyskało wzrost nie mniej niż 70 zł.

Prezes dodaje, że pozwala na to na pewno bardzo dobra sytuacja gospodarcza, ale liczba wypłacanych świadczeń jest też bardzo wysoka.

Jaki wskaźnik waloryzacji w przyszłym roku?

− Obecnie resort rodziny i pracy ogłosił wskaźnik waloryzacji rent i emerytur oraz innych świadczeń na poziomie 3,24 proc., ale tak naprawdę wartość tego wskaźnika poznamy w lutym przyszłego roku, gdy GUS poda wskaźnik inflacji i wzrostu płac – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Prezes ZUS podkreśla też, że przy obecnie proponowanym wskaźniku waloryzacja, jej koszt byłby większy ni z w ubiegłym roku, gdy wyniósł on 7 mld zł.

Stąd jeśli będzie propozycja związków, aby uwzględnić w waloryzacji wzrost o 50 procent wzrostu wynagrodzenia, to będziemy liczyć, ile to będzie kosztowało, a decyzje podejmie na pewno rząd i parlament – mówi Gertruda Uścińska.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak