"To ważne dla poprawy sytuacji demograficznej kraju". Marlena Maląg o strategii rodzinnej i emerytalnej

2021-04-22, 15:50

"To ważne dla poprawy sytuacji demograficznej kraju". Marlena Maląg o strategii rodzinnej i emerytalnej
Marlena Maląg. Foto: twitter.com/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

- Przeciwdziałanie negatywnym zmianom demograficznym i ich wpływaniu na system emerytalny jest priorytetem rządu - zapewniła minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wzięła udział w debacie poświęconej strategii emerytalnej państwa, zorganizowanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. 

Tematem dyskusji, w której udział wzięła m.in. szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz prezes ZUS Gertuda Uścińska, była strategia emerytalna państwa na lata 2020-2040/2040-2060/2060-2080.

Najważniejsze zadanie państwa - zapewnienie stabilizacji gospodarczej, gwarantującej zatrudnienie

Minister zaznaczyła, że zadaniem państwa jest zapewnienie stabilnej sytuacji gospodarczej, umożliwiającej pracę wszystkim osobom, które chcą i mogą funkcjonować na rynku zatrudnienia.

Powiązany Artykuł

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Trwają wypłaty trzynastej emerytury. Otrzymało ją już ponad osiem milionów osób

- Polska dobrze sobie z tym radzi nawet w dobie pandemii - podkreśliła minister Marlena Maląg.


Posłuchaj

Przeciwdziałanie negatywnym zmianom demograficznym i ich wpływaniu na system emerytalny jest priorytetem rządu - zapewnia minister Marlena Maląg. /IAR/. 0:30
+
Dodaj do playlisty

Dodała, że najlepszym tego przykładem są dane Eurostatu, z których wynika, że od kilku miesięcy Polska jest krajem z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej.

Wyzwaniem dla systemu emerytalnego jest sytuacja demograficzna

Jednym zaś z narzędzi mającym służyć wzmacnianiu systemu emerytalnego w przyszłości jest rządowa strategia demograficzna.

- To właśnie sytuacja demograficzna, jej perspektywy stawiają poważne wyzwania dla stabilności finansowej systemu emerytalnego i zapewnienia w przyszłości wypłaty świadczeń na godziwym poziomie - mówiła minister.


Posłuchaj

Minister zaznaczyła, że zadaniem państwa jest zapewnienie stabilnej sytuacji gospodarczej, umożliwiającej pracę wszystkim osobom, które chcą i mogą funkcjonować na rynku zatrudnienia. Według minister, takie warunki zapewniają między innymi realizowane w Polsce programy społeczne, których rolą jest tworzenie dobrego klmatu wokół rodzin./IAR/. 0:24
+
Dodaj do playlisty

System ubezpieczeń społecznych to nie tylko emerytury

Zaznaczyła, że aby tak się stało, system ubezpieczeń społecznych musi być wspierany też przez inne działania w obszarze gospodarczym i społecznym. Należą do nich ochrona zdrowia, dokształcanie zawodowe osób w wieku przed- i okołoemerytalnym, rozwój świadomości społecznej o konieczności własnej dbałości zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych na czas po zakończeniu pracy zawodowej, a także tworzenie warunków, by w rodzinach rodziły się dzieci.

Według minister, takie warunki zapewniają między innymi realizowane w Polsce programy społeczne, których rolą jest tworzenie dobrego klimatu wokół rodzin.

- Jest to ważne dla poprawy sytuacji demograficznej kraju - mówiła minister.


Posłuchaj

Uczestnicy debaty prowadzonej przez prezes ZUS Gertrudę Uścińską zwracają uwagę, że na rynku dostępnych jest kilka instrumentów dodatkowego oszczędzania na emeryturę, a korzystanie z nich pozostaje dobrowolne./IAR/. 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Państwo powinno wspierać aktywność pracowniczą i finansową Polaków

Dodała, że niezbędne jest rozwijanie kultury finansowej Polaków zwiększające powszechne korzystanie z dodatkowych, dobrowolnych programów oszczędzania na okres jesieni życia. Ich celem, dzięki dywersyfikacji źródeł dochodu ma być zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego Polaków.

- Ważne jest też uświadomienie Polakom, że choć ustawowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, to jednak osoby, które mają taką możliwość, powinny wydłużać aktywność zawodową - mówiła minister Marlena Maląg.

Emerytura to nie tylko ZUS. To też IKE, PPK czy PPE

Uczestnicy debaty prowadzonej przez prezes ZUS Gertrudę Uścińską zwracają uwagę, że na rynku dostępnych jest kilka instrumentów dodatkowego oszczędzania na emeryturę, a korzystanie z nich pozostaje dobrowolne.

Można wybrać IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe czy PPE, czyli Pracownicze Programy Emerytalne.

W Polsce nadal 80 proc. dochodu emerytów pochodzi z systemu publicznego

Jak informuje szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce nadal 80 procent dochodu emerytów pochodzi z systemu publicznego, gdy w innych krajach to 40-60 procent.

Prezes Uścińska zapewnia, że mimo pandemii Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w tym Fundusz Emerytalny zarówno na koniec ubiegłego jak i po pierwszym kwartale tego roku jest w bardzo dobrej kondycji.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej