ARiMR: od tego roku obowiązują e-wnioski o dopłaty bezpośrednie

2018-01-03, 17:46

ARiMR: od tego roku obowiązują e-wnioski o dopłaty bezpośrednie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: mrmohock/shutterstock.com/cc

W tym roku przełomową zmianą w przyjmowaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie ich składanie drogą elektroniczną. Przygotowywana jest aplikacja takiego wniosku - poinformowała na konferencji prasowej w środę prezes ARiMR Maria Fajger.

Posłuchaj

Prezes ARiMR Maria Fajger: do rolników trafiły już pierwsze ulotki na temat planowanych zmian (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podkreśliła, że w związku z tak dużą zmianą Agencja przygotowała pakiet informacji, planowane są szkolenia. Jej zdaniem, część rolników poradzi sobie z przekazywaniem wniosku przez internet, ale będzie też grupa, która będzie wymagała pomocy. Dlatego ważne jest, by partnerem w tym przedsięwzięciu było szeroko rozumiane doradztwo rolnicze.

- Jest także decyzja, żeby Agencja w najbliższych latach wysyłała do rolników wnioski w formie papierowej -powiedziała Fajger. Dodała, że forma składania wniosków nie może być rewolucją, ale zmianą ewolucyjną. Przypomniała że w 2017 r. tylko niespełna 1 proc. rolników (ok. 11 tys. wniosków) złożyło wnioski przez internet.

Zaznaczyła, że projekt ustawy dotyczący e-wniosków trafił już do prac sejmowych. Dodała, że znajdują się w nim przepisy, które pozwalają, by część rolników działających w systemie małych gospodarstw mogła złożyć jedynie oświadczenie, że w ich gospodarstwie nie ma żadnych zmian. - Ułatwi to sporej części rolników składanie wniosków, a Agencji pozwoli sprawniej wdrożyć tę część wniosków w formie elektronicznej - powiedziała. Jej zdaniem z tej formy może skorzystać ok. 300 - 500 tys. osób. Proponuje się, by oświadczenia były składane od połowy lutego do połowy marca.

Zakłada się, że 100 proc. wniosków musi być wprowadzona elektronicznie, ale jeżeli część wniosków dostarczona zostanie w formie papierowej, ARiMR będzie musiała sama wprowadzić je do systemu. Szkolenia będą po to, by jak najwięcej rolników przekazało je w formie elektronicznej - mówiła Fajger.

Składanie wniosków ułatwi nowa aplikacja

Według Fajger, obecnie przygotowywana aplikacja będzie znacznie bardziej "przyjazna, bardziej intuicyjna i prostsza". Wypełnianie wniosku będzie zaczynało się od wyrysowania działek.

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa co roku od 15 marca do 15 maja. W 2017 r. o dopłaty starało się 1 mln 342 tys. rolników.

Kolejnym nowym zadaniem realizowanym od 2018 r. jest przejęcie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) obsługi programu dopłat do materiału siewnego. Skorzysta z niego ok. 60 tys. rolników - zaznaczała Fajger.

Rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich dostali 9,47 mld zł

Szefowa ARiMR poinformowała, że do 2 stycznia br. rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich dostali 9,47 mld zł, w tym 9,18 mld stanowią 70 proc. zaliczki tych dopłat. Reszta pieniędzy będzie przekazywana do końca czerwca br.

Zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek wyjaśniała wcześniej w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia, że zaliczki są stosowane do wszystkich płatności wypłacanych w Polsce: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności związanych z produkcją, płatności dodatkowych i płatności dla młodych rolników. Warunkiem przyznania zaliczki jest zakończenie kontroli administracyjnej, która uwzględnia również wyniki z kontroli na miejscu.
   
Zaliczki w pierwszej kolejności otrzymali rolnicy z terenów poszkodowanych przez nawałnice i huragany - dodawała Beata Orzołek. jak mówiła, byli to rolnicy z niektórych powiatów województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. W następnej kolejności zaliczki były naliczane dla rolników z terenów, na których wystąpił afrykański pomór świń, czyli z miejscowości województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wyniosła 14,8 mld zł.

IAR/PAP/NRG, awi


Polecane

Wróć do strony głównej