X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tylko do 30 maja Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie pasieki

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 07:40
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa refunduje koszty poniesione na przeprowadzenie szkoleń i konferencji, zakup pszczół czy sprzętu pszczelarskiego, leków do zwalczania warrozy oraz wykonanie analiz jakości miodu. Wnioski można składać do 30 maja. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?
Audio
  • Na temat wsparcia dla pszczelarzy w radiowej Jedynce z Waldemarem Sochaczewskim, zastępcą dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w rozmawia Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza.
Informacje dotyczące wsparcia finansowego dla pszczelarzy oraz odpowiednie formularze znajdują się na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
Informacje dotyczące wsparcia finansowego dla pszczelarzy oraz odpowiednie formularze znajdują się na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia RolnictwaFoto: pixabay

- Do uzyskania wsparcia uprawnione są związki pszczelarzy, stowarzyszenia, spółdzielnie pszczelarskie oraz grupy producentów miodu a także organizacje producentów. Oni mogą składać konkretne projekty do KOWR - mówi w radiowej Jedynce Waldemar Sochaczewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim. 

To pierwszy etap ubiegania się o wsparcie. Jakie są kolejne?

Po złożeniu projektu rozpoczyna się etap drugi. Dyrektor generalny KOWR powołuje komisję , która ocenia złożone projekty i przeznacza środki na zaplanowane  działania konkretnych wnioskodawców. Potencjalni beneficjenci zostają  o tym poinformowani i mogą realizować swoje przedsięwzięcia. Wtedy też uprawnione podmioty czyli związki i stowarzyszenia pszczelarskie składają wnioski o refundację i rozliczają się z osobami korzystającymi ze wsparcia.

Pomoc jest udzielana w  różnym zakresie, w zależności od rodzaju projektu.  Refundacja w wysokości 60%  przysługuje  w przypadku takich wydatków jak: zakup klasycznego sprzętu pszczelarskiego czy  urządzeń do prowadzenia pasieki wędrownej. Większy zwrot poniesionych kosztów można otrzymać przy zakupie pszczół, leków do zwalczania warozy. Największą, bo 100%-ową refundację można otrzymać przy wydatkach na prowadzenie szkoleń i konferencji dla pszczelarzy.

Unia wspiera pszczelarzy 

Unia Europejska zdecydowała się wspierać pszczelarzy przede wszystkim dlatego, żeby odbudować rodziny pszczele do takiego poziomu, który gwarantuje bezpieczeństwo produkcji miodu oraz zapytania roślin.

- Jest wiele powodów, dla których unijne wsparcie ma duże znaczenie dla polskiego pszczelarstwa - wyjaśnia Waldemar Sochaczewski.

Jest to także wsparcie przy produkcji miodu jakościowego, przekazywaniu wiedzy pszczelarzom, wymianie sprzętu na bardziej innowacyjny. Pomoc stanowi odpowiedź na oczekiwania pszczelarzy związane z zagrożeniami dla produkcji pasiecznej w Polsce. Najpoważniejszym spośród nich jest występowanie warozy, choroby powodującej ginięcie pszczół.

Innym problemem są błędy świadomie lub nieświadomie popełniane przez rolników przy prowadzeniu oprysków na polach , w sadach i ogrodach. Zastosowanie pestycydów w nieodpowiednim momencie i miejscu może mieć fatalne skutki. - Zdarza się, że niektórzy rolnicy stosują pestycydy w czasie kwitnienia roślin i w ciągu dnia. Tak było ostatnio na plantacjach rzepaku - podkreśla Waldemar Sochaczewski.

Warunki skorzystania z pomocy oraz formularze wniosków dotyczących refundacji, są dostępne na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracowitość pszczół da się wycenić. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 17:05
Wartość tego, co robią dla nas pszczoły, da się wycenić. Chodzi o kwotę liczoną w miliardach. A skoro tak, to powinniśmy o nie dbać, choćby ograniczając ilość i rodzaj środków ochrony roślin stosowanych w rolnictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambitne plany KOWR. Dziesiątki tys. hektarów do dzierżawy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 08:41
W tym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa planuje wydzierżawić rolnikom kilkadziesiąt tysięcy hektarów gruntów rolnych. Prowadzona jest też sprzedaż ziemi. W zasobach Skarbu Państwa pozostaje ponad milion 370 tysięcy hektarów gruntów, z tego ponad milion hektarów w dzierżawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KOWR: ruszyły przetargi na dzierżawę ziemi. Do dyspozycji jest 60 tys. hektarów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 12:34
Prawie 60 tys. hektarów ziemi chce w tym roku wydzierżawić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nie będzie to łatwe do zrealizowania biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale br. oddziały terenowe KOWR wydzierżawiły tylko około 5 tysięcy hektarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: przyjmowanie wniosków na dofinansowanie restrukturyzacji małego gospodarstwa rolnego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 11:00
Dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych może otrzymać rolnik, który podejmie działania mające na celu restrukturyzację posiadanego, małego gospodarstwa. Wnioski o przyznanie pomocy można będą przyjmowane  od 18 czerwca do 17 lipca 2018 roku.
rozwiń zwiń