X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre wyniki finansowe KOWR. Zysk wyższy o 70 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 11:00
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoruje 41 spółek hodowli roślin i zwierząt. Mają one ogromne znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale gospodarki w ogóle. Większość osiąga też dobre wyniki finansowe - za 2017 rok zysk netto przekroczył 50 mln zł i był wyższy o 70 procent niż rok wcześniej. 
Audio
  • O działalności KOWR mówił w radiowej Jedynce Grzegorz Pięta, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w rozmowie z Aleksandrą Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoruje 41 spółek
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoruje 41 spółekFoto: shutterstock

Oczywiście sytuacja w poszczególnych spółkach jest bardzo zróżnicowana, ale najwięcej zarobiły spółki hodowlane zwierząt gospodarskich - ponad  32 mln zł, z czego najlepsze to: Kombinat Rolny Kietrz, który osiągnął ponad 8,2 mln zł zysku, Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn - ponad 5,2 mln zł oraz  Hodowla Zarodowa Zwierząt Żołędnica - prawie 5,3 mln zł.

Nieźle w ubiegłym roku wypadły spółki hodowli roślin, które osiągnęły ponad 15 mln zł zysku. W tej grupie przoduje spółka Danko, które zajmuje się wysoko kwalifikowaną produkcją nasienną. 

Dodatni wynik osiągnęły również spółki z grupy Stadnin Koni i Stada Ogierów. Łączny wynik finansowy netto wyniósł w tej grupie prawie 5 mln zł i był wyższy od tego z 2016 r.

Najlepiej w ubiegłym roku wypadła Stadnina Koni w Pępowie, specjalizująca się w hodowli koni wielkopolskich o szczególnych predyspozycjach w sporcie zaprzęgowym oraz stadnina Prudnik, która hoduje konie rasy małopolskiej.

W grupie spółek nadzorowanych przez KOWR są też takie, które zanotowały ujemny wynik finansowy. W stosunku do tych podmiotów wdrażane są działania naprawcze. Oczywiście ważne jest, by spółki osiągały zysk, bo nie ma możliwości ich dofinansowania, ale nie jest to podstawowe kryterium oceny ich działalności. One prowadzą hodowlę twórczą i zachowawczą oraz przygotowują nowe odmiany upraw i mają szczególne znaczenie dla państwa.

Najtrudniejsza sytuacja jest w spółkach hodowli koni, którą zajmuje się 14 spółek samodzielnych oraz 6 jednostek funkcjonujących w strukturach innych spółek. Podmioty te prowadzą hodowlę 9 podstawowych ras koni, dla których w Polsce prowadzone są Księgi Stadne, tj. pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, wielkopolskiej, małopolskiej, szlachetnej półkrwi, śląskiej, polskiego konia zimnokrwistego, huculskiej oraz konika polskiego. Stadniny Koni w roku 2017 prowadziły pracę hodowlaną, mając w stadach prawie  1000 klaczy, co pokazuje, że ta  hodowla to nie tylko konie arabskie.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na ostatnie sukcesy sportowe spółek hodowli koni. W tym miesiącu Bartłomiej Kwiatek z luzakiem Danielem Kłosowskim, zdobyli złoty medal Mistrzostw Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi ogierem Sonet, rasy śląskiej, a polska drużyna wywalczyła brązowy medal. Również we wrześniu, podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni w Powożeniu, osiągnięto inny sukces - polskie drużyny zdobyły 2 medale: srebrny i brązowy. Wszystkie konie są rasy śląskiej, należą do Ośrodka Hodowli Zarodowej Kamieniec Ząbkowicki, a wyhodowane zostały w Stadzie Ogierów Książ. Oznacza to, że linia hodowlana oraz trening sportowy koni są prowadzone na najwyższym poziomie.

Najbardziej ugruntowaną pozycję na rynku ma 8 spółek hodowli roślin. 3 z nich prowadziły hodowlę roślin ogrodniczych, natomiast 5 spółek - hodowlę roślin rolniczych. W 2017 r. własnością spółek było ogółem 319 odmian roślin rolniczych oraz 365 odmian roślin warzywnych.

Podstawowym celem pracy hodowlanej prowadzonej w spółkach zajmujących się hodowlą zwierząt była produkcja materiału zarodowego w celu doskonalenia populacji masowej zwierząt gospodarskich.

Hodowlę bydła mlecznego prowadzi w chwili obecnej 37 spółek, w których na koniec grudnia 2017 r. utrzymywano prawie 27 tysięcy krów.

Głównym celem prowadzonych prac hodowlanych w stadach zarodowych  trzody chlewnej - 3 spółki - jest  pozyskiwanie materiału reprodukcyjnego. W tych spółkach utrzymywane są  trzy rasy świń: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha i duroc. W stadach  znajdują się 484 lochy objęte oceną.

Hodowlę owiec i produkcję owczarską prowadzono natomiast w 5 spółkach. Na koniec 2017 roku utrzymywanych było prawie 1,5 tys. sztuk matek owczych, w tym cztery rasy owiec, z czego najbardziej liczną był merynos polski. W trzech spółkach prowadzona była hodowla merynosa polskiego na poziomie zarodowym.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 


Zobacz więcej na temat: KOWR rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tylko do 30 maja Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie pasieki

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 07:40
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa refunduje koszty poniesione na przeprowadzenie szkoleń i konferencji, zakup pszczół czy sprzętu pszczelarskiego, leków do zwalczania warrozy oraz wykonanie analiz jakości miodu. Wnioski można składać do 30 maja. Kto może ubiegać się o takie wsparcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola uprawne, regionalni producenci żywności, lokalne bazary. Na autorów najlepszych kadrów czekają nagrody

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 13:07
„Polskie kadry” to tytuł konkursu fotograficznego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska żywność. Padnie eksportowy rekord?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 13:14
Wyniki pierwszego półrocza wskazują na to, że w tym roku może paść rekord jeśli chodzi o eksport polskiej żywności. W zeszłym roku sprzedaliśmy na zagraniczne rynki żywność o wartości ponad 27 mld euro. 
rozwiń zwiń