X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KOWR i NCBR podpisały porozumienia o współpracy. Będzie wsparcie dla innowacyjnego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 13:33
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały w środę porozumienia o współpracy. Obie instytucje będą wspierać działania innowacyjne i rozwojowe w rolnictwie i obszarach wiejskich.
Rolnictwo polskie jest bardzo zróżnicowane, dlatego oferta nowych technologii też musi być zróżnicowana
Rolnictwo polskie jest bardzo zróżnicowane, dlatego oferta nowych technologii też musi być zróżnicowanaFoto: shutterstock

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały w środę porozumienia o współpracy. Obie instytucje będą wspierać działania innowacyjne i rozwojowe w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Porozumienie podpisał szef KOWR Piotr Serafin oraz dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz doradcy ministra nauki Marcina Sekścińskiego.

KOWR ma wspierać przekształcenia w rolnictwie

Podczas uroczystości podpisania tego dokumentu o współpracy, Ardanowski wskazał, że KOWR jest najważniejszą instytucją dla rozwoju rolnictwa musi wykorzystać swój potencjał i szanse. Jego zdaniem KOWR to instytucja, która powstała po to, by wspierać rolnictwo w przekształceniach.

Minister wyjaśnił, że chodzi o wdrażanie takich rozwiązań technicznych, technologicznych czy organizacyjnych, które mają w nowatorski sposób rozwiązywać problemy.

NCBR: konieczny transfer technologii do rolnictwa

Zdaniem prof. Chorowskiego, podpisanie porozumienie jest potwierdzeniem tezy, że "NCBR jest dla wszystkich, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą, a rolnictwo jest najistotniejszym elementem gospodarki, bo odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe kraju i za transfer nowych technologii do najbardziej rozproszonego środowiska".

Szef NCBR zauważył, że rolnictwo polskie jest bardzo zróżnicowane, dlatego oferta nowych technologii też musi być zróżnicowana. Jego zdaniem, Polska ma szanse na przeskoczenie w nowe technologie z pominięciem niektórych wcześniej wdrażanych rozwiązań.

Rolnictwo i satelity 

Np. takim ciekawym rozwiązaniem jest rolnictwo precyzyjne, w którym są wykorzystywane dane satelitarne. Za pomocą tych danych wprowadzanych do nowoczesnych maszyn rolniczych można np. nawozić nie całą uprawę, ale tylko te miejsca, gdzie jest taka potrzeba.

Współpraca KOWR i NCBR ma polegać na doskonaleniu zarządzania poprzez realizację programów regionalnych i krajowych oraz wspólnych inicjatyw bezpośrednio przekładających się na podniesienie innowacyjności gospodarki w sektorze rolno-spożywczym. 

Idea innowacyjności i transfer technologii 

Ponadto obie instytucje będą promowały idee innowacyjności, transfer nowoczesnych technologii do gospodarki oraz podniesienia świadomości kadry badawczo-rozwojowej w zakresie znaczenia ochrony własności intelektualnej dla zastosowania nowoczesnych rozwiązań w branży rolno-spożywczej.

- Kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed polskim rolnictwem są zapewnienie wzrostu produktywności przy niższych nakładach, a tym samym zwiększenie jego konkurencyjności poprzez poprawę dochodowości gospodarstw rolnych, integrację i skracanie łańcucha żywnościowego oraz bardziej sprawiedliwy podział wartości w tym łańcuchu. Wymaga to efektywnego wdrażania rozwiązań innowacyjnych (w tym technologicznych, produktowych, procesowych, organizacyjnych, marketingowych oraz w usługach), poprzez współpracę pomiędzy sektorem naukowo-badawczym, administracją i przedsiębiorstwami sektora rolno-spożywczego oraz wdrażanie praktycznych rozwiązań naukowych w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym - napisano w informacji prasowej. 

PAP, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NCBR wspiera innowacyjne projekty w rolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 11:39
Oferta Narodowego Centrum Badań i Rozwoju obejmuje między innymi takie formy wsparcia, które mają znaczenie dla rozwoju wsi i rolnictwa. Są one ukierunkowane na dofinansowanie przedsięwzięć innowacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola uprawne, regionalni producenci żywności, lokalne bazary. Na autorów najlepszych kadrów czekają nagrody

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 13:07
„Polskie kadry” to tytuł konkursu fotograficznego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wyniki finansowe KOWR. Zysk wyższy o 70 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 11:00
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoruje 41 spółek hodowli roślin i zwierząt. Mają one ogromne znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale gospodarki w ogóle. Większość osiąga też dobre wyniki finansowe - za 2017 rok zysk netto przekroczył 50 mln zł i był wyższy o 70 procent niż rok wcześniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program „Współpraca” to rewolucja technologiczna w rolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 14:48
Środki na zwiększenie innowacyjności w polskim rolnictwie, przemyśle spożywczym i na obszarach wiejskich. Temu właśnie ma służyć program "Współpraca" wpisany do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O nowych rozwiązaniach mówiła w radiowej Jedynce Katarzyna Boczek, wicedyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy drony będą gasiły pożary?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 19:30
Drony usprawniające gaszenie pożarów, technologie ograniczające zanieczyszczenie powietrza, czy likwidację korków w miastach - m.in. te projekty są realizowane w ramach przedsięwzięcia e-Pionier NCBR.
rozwiń zwiń