X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jan Krzysztof Ardanowski podsumował 3 lata działania resortu rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:35
Nowe przepisy ułatwiające sprzedaż bezpośrednią gospodarstw rolnych, wypłata 9,2 mld zł, czyli o 50 mln zł więcej niż rok temu zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz wzrost wartości eksportu produktów rolnych – to najważniejsze sprawy które wymienił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podsumowując trzy lata działalności resortu.
Audio
  • Podsumowanie 3 lat Ministerstwa Rolnictwa - Sylwia Białek, Informacyjna Agencja Radiowa/Sylwia Białek
  • Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski za sukces uznał także ustawę o kołach gospodyń wiejskich/ Informacyjna Agencja Radiowa
  • Przepisy, które ułatwiają sprzedaż bezpośrednią z gospodarstw rolnych to jeden z sukcesów 3 lat Ministerstwa Rolnictwa - mówił Jan Krzysztof Ardanowski/ Informacyjna Agencja Radiowa
  • Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że Polska zaczyna być znaczącym udziałowcem światowego rynku żywności/ Informacyjna Agencja Radiowa
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej pt. Praca dla Polski w siedzibie resortu w Warszawie, 6 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski" w siedzibie resortu w Warszawie, 6 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Rolnictwo jest elementem bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności i wspólną odpowiedzialnością całego rządu Zjednoczonej Prawicy - mówił minister twa Jan Krzysztof Ardanowski, podsumowując trzy lata działalności resortu.

Jak mówił, po raz pierwszy na wieś trafił program adresowany do całego społeczeństwa; chodzi o program 500+, który w znacznym stopniu wsparł rodziny wiejskie i wyprowadził z biedy.


Minister przypomniał, że obecny rząd zmienił decyzje poprzedniej koalicji rządzącej PO-PSL, obniżając wiek emerytalny dla rolników z 67 lat. Jest on obecnie taki sam, jak dla pozostałych grup społecznych: dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. Ponadto w 2017 r. podniesione zostały świadczenia emerytalno-rentowe, z których skorzystało 340 tys. osób.

- Warto też wspomnieć ustawę, której oczekiwały kobiety na wsi - o kołach gospodyń wiejskich, która pozwala w sposób nieskrępowany rejestrować nowe koła, jak i adaptować do wymogów ustawy koła już istniejące - powiedział Ardanowski. Zaznaczył, że koła w nowej formule "nabywają to, co było podnoszone jako wada dotychczasowych rozwiązań - nabywają osobowość prawną, prawo korzystania ze wsparcia z każdego możliwego źródła, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej (...) czy rozwoju wszelkich form aktywności na obszarach wiejskich". Dodał, że przewidziane jest też co roku wsparcie finansowe dla kół.

Szef resortu rolnictwa mówił o pomocy rolnikom w uzyskiwaniu większych dochodów. Podkreślił, że jego zdaniem rodziny wiejskie powinny przede wszystkim uzyskiwać dochody z produkcji rolnej, niezależnie od wsparcia, jakie pochodzi ze środków unijnych czy pomocy krajowej. - Dlatego chcemy dać możliwości łatwiejszej sprzedaży produkcji z gospodarstw i takiego zorganizowania rolników, żeby nie byli tym najsłabszym ogniwem w łańcuchu od pola - do stołu - powiedział.

Zaznaczył, że aby to zrealizować, uchwalona została ustawa dot. sprzedaży produktów przetworzonych i nieprzetworzonych przez rolników, poszerzona została możliwości zbywania żywności do sklepów, restauracji czy stołówek. Są to bodaj najbardziej liberalne rozwiązania tego typu w Europie. Wprowadzone zostały przepisy znacznie ułatwiające produkcje w tzw. MOL-ach (czyli w zakładach produkujących żywność na małą skalę) - dodał. 

- Chcielibyśmy, by rolnicy organizowali się do wspólnej działalności gospodarczej (...), by sukces rolników wynikał z ich współpracy gospodarczej, tworzenia spółdzielni rolniczej. Dlatego wprowadziliśmy ustawę o tworzeniu spółdzielni rolniczych w sposób absolutnie korzystny (...), rolnicy od całego obrotu spółdzielni, (...) nie płacą podatku dochodowego - poinformował Ardanowski. Dodał, że od podatku od nieruchomości zwolnione są też budynki spółdzielni.

- Sukces rolników uwarunkowany jest współpracą między sobą; takie przepisy weszły w życie – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Ustawa dot. sprzedaży produktów przez rolników poszerza możliwości zbywania żywności do takich podmiotów jak sklepy, restauracje, stołówki i inne placówki o podobnym charakterze.

Ustawa tworzy zachęty podatkowe dla zwiększenia liczby producentów rolnych uzyskujących dodatkowe przychody z przetwarzania sposobem domowym produktów rolnych. Umożliwia korzystanie ze zwolnienia podatkowego do 40 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty sprzedaż będzie opodatkowana 2-proc. podatkiem obrotowym. Możliwa jest też sprzedaż zarówno produktów przetworzonych, jak i nieprzetworzonych.

Zbywanie żywności będzie musiało zostać udokumentowane w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności.

Ustawa wprowadza wymóg, aby w miejscu zbywania żywności konsumentowi finalnemu przez podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny, w tym przez pośrednika, umieszczony był w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta, napis „rolniczy handel detaliczny" wraz z danymi producenta.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Więcej dopłat bezpośrednich

- W tym roku wypłaciliśmy zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 9,2 mld zł tj. o 50 mln zł więcej niż w ubiegłym roku - powiedział minister rolnictwa. - To jest ważna kwota, która jest na kontach rolników" - podkreślił Ardanowski. - W tym roku, sumując wraz z wypłatami pomocy suszowej, rolnicy dostali grubo ponad 10 mld zł. Są to środki, które pomagają rolnikom regulować zobowiązania, prowadzić produkcję i żyć - dodał.

Wypłaty zaliczek były realizowane do końca listopada. Wynosiły 70 proc. dopłat bezpośrednich. Od 1 grudnia jest wypłacana pozostała kwota dopłat, w sumie na ten cel jest przeznaczonych 14,8 mld zł.

Wzrost eksportu produktów rolnych 

Wartość eksportu polskich produktów rolnych w tym roku może wzrosnąć do ok. 30 mld euro, z nadwyżką w stosunku do importu w wysokości ok. 10 mld euro - poinformował w czwartek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


- Rozwijamy polski eksport. Gdy wchodziliśmy do UE, wynosił 4,5 mld euro. W tej chwili dochodzimy do 30 mld euro. Nie mamy jeszcze danych na koniec roku, ale to będzie ok. 30 mld euro, z nadwyżką ok. 10 mld euro - powiedział Ardanowski podczas konferencji prasowej.

- Zaczynamy być bardzo liczącym się udziałowcem światowego rynku żywności. To są osiągnięcia polskich firm, ale my je promocyjnie wspieramy - dodał.

W 2017 r. wartość polskiego eksportu produktów rolnych wyniosła ok. 27 mld euro.

PAP, IAR, NRG, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 16:11
– Rolnictwo to jeden z filarów polskiego bezpieczeństwa narodowego, a także bardzo silny czynnik formujący wskaźniki eksportu – ocenił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. W Polskim Radiu 24, przy okazji wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, rozmowa o stanie krajowego rolnictwa i przyszłości, które rysuje się przed tym sektorem gospodarki.
rozwiń zwiń