more_horiz
Gospodarka

Europejscy rolnicy zarobili mniej. Powodem kapryśna aura

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 12:50
Spadają dochody europejskich rolników. Według danych Eurostatu - po rekordowym wzroście w 2017 roku, rzeczywiste dochody z działalnosci rolniczej obniżyły się o 3 proc. a przedsiebiorców o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Audio
  • Wojciech Petera, redaktor naczelny portalu polskawieś.pl, z którym rozmawiał Tomasz Matusiak - mówił w radiowej Jedynce o przyczynach spadku dochodów europejskich rolników.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak mówił w radiowej Jedynce Wojciech Petera, redaktor naczelny portalu polskawieś.pl, z którym rozmawiał Tomasz Matusiak - największy spadek dochodów rolniczych był w Danii (15 proc.). W Polsce, na Litwie czy w Holandii spadek również był znaczny.

Wpływ - dodał ekspert - miała przede wszystkim kapryśna aura (powodzie, susze, wymarznięcia). Jak zauważył "rolnictwo to fabryka pod gołym niebem i tutaj nie wszystko jest zależne od człowieka".

Przyczyną niższych dochodów rolników w UE był także spadek zatrudnienia w całej Unii o 1,5 proc. oraz wzrost kosztów produkcji rolniczej, w tym cen nawozów i nasion.  

Tomasz Matusiak, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak