more_horiz
Gospodarka

Jak stosować nawozy azotowe w rolnictwie żeby nie niszczyły środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 13:00
Od  lipca 2018 roku w całej Polsce obowiązują wymagania programu azotanowego. Nowe przepisy zabraniają rolnikom stosować nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą oraz pokrytych śniegiem.
Audio
  • Na temat nowych wymogów nawożenia azotem z Magdaleną Szymańską z SGGW rozmawiał w "Agrofaktach" radiowej Jedynki Tomasz Matusiak/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Program stawia przed rolnikami w całym kraju wiele wymagań. - Jednym z nich jest obowiązek posiadania planu nawożenia - mówiła Magdalena Szymańska z SGGW w rozmowie z Tomaszem Matusiakiem.

W myśl nowych przepisów nawozy azotowe muszą być stosowane w rolnictwie tak, żeby nie niszczyły środowiska naturalnego. 

- Opracowanie planu azotowego w gospodarstwie rolnym jest bardzo trudne, dlatego lepiej skorzystać z pomocy specjalistów - mówiła Magdalena Szymańska. 

Między innymi rolnik musi wykonać analizę gleby. Konieczne jest też określenie jakie rośliny są uprawiane i jakie są ich plony. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Pozostaje jeszcze obliczenie algorytmu do planu nawożenia azotem, który muszą mieć rolnicy w gospodarstwach powyżej 100 ha.

Natomiast mniejsze gospodarstwa mogą stosować tzw. maksymalne dawki, które znajdują się w programie azotanowym. 

Program azotanowy zmienia też terminy stosowania nawozów. Nawozy azotowe mineralne na gruntach ornych można stosować od 1 marca do 31 października, natomiast na łąkach i pastwiskach od 1 marca do 30 września.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak