more_horiz
Gospodarka

Rolnicy z AGROunii protestują na ulicach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 12:30
Rolnicy z całego kraju protestują w środę od około godz. 10.30 pod Pałacem Prezydenckim. W manifestacji bierze udział co najmniej tysiąc osób. Wcześniej kilkadziesiąt z nich przeszło ul. Marszałkowską i Królewską w symbolicznym pochodzie po chodniku. 
Audio
  • Protest rolników przed Pałacem Prezydenckim/ Informacyjna Agencja Radiowa
Protest rolników (Debata JedynkiJedynka)
Protest rolników (Debata Jedynki/Jedynka)Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak poinformował Błażej Spychalski, z rolnikami ma spotkać się szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Rolnicy, którzy przyjechali do Warszawy z różnych części kraju uważają, że polskie rolnictwo jest w złej kondycji. 

Mieli biało-czerwone flagi i transparenty, np. "Głód poczujesz, rolnika uszanujesz". Głównym postulatem rolników jest obrona polskiego rynku i ograniczenie przywozu towarów z zagranicy. 

- Uzgodniliśmy, że to będzie symboliczny marsz. Nie chcielibyśmy utrudniać życia warszawiakom. Zamierzamy zostać przed Pałacem do południa - poinformował PAP Michał Kołodziejczak z AGROunii.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że "postulaty AGROounii są bardziej dyspozycjami dla rządu", a także ich lista jest dla niego niejasna. Kilka dni temu żądania AGROounii podsumował określeniem "od Sasa do lasa". - Słyszałem o tych postulatach w większej ilości, próbuję w końcu ustalić - zaznaczył wczoraj w radiowej Trójce. Podkreślił, że odbył już kilka rozmów z organizatorami tych protestów, zapraszając do dyskusji o konkretnych rozwiązaniach.

Od godz. 10 nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście, a kursujące tamtędy autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 zostaną skierowane na objazdy.

Marsz rolników rozpoczał się przed Pałacu Kultury i Nauki. Dalej rolnicy szli ulicą Marszałkowską, Królewską przed Pałac Prezydencki. Biorą w nim udział rolnicy ze Środy Wielkopolskiej i Śremu. - W sumie około 200-300 osób - poinformował PAP Juliusz Pająk z AGROunii.

Pozostali rolnicy zebrali się przed Pałacem Prezydenckim. - Rolnicy będą systematycznie dołączali - mówi Pająk. Na miejscu jest też policja, która zabezpiecza protest.

"Oblężenie Warszawy", czyli protest rolników założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak zapowiedział pod koniec stycznia. Rolnicy zrzeszeni w tej organizacji domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce oraz zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).

PAP, IAR, NRG, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak