X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie łatwiej kupić ziemię rolną. Czy spadną ceny?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 13:12
Będzie łatwiej kupić ziemię na wsi. Rząd przyjął projekt noweli ustawy o obrocie ziemią. To złagodzenie przepisów, które ograniczały dostęp do gruntów rolnych.
Audio
  • Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa, ustawa powstrzymała między innymi spekulacje na rynku gruntów rolnych, ale wymaga zmian, które zakładano od początku.
  • Przepisom ustawy nie będą też podlegały grunty rolne na terenie miast. To oznacza więcej gruntów dla deweloperów - mówi Bartosz Turek, niezależny ekspert rynku nieruchomości./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Zdaniem ministra Ardanowskiego, nowe przepisy sprawią, że ceny gruntów będą kształtowały się w bardziej rynkowy sposób./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Zdaniem Bartosza Turka ziemia rolna powinna teraz drożeć w tempie 5-7 procent, a więc nieco szybciej niż w ciągu ostanich dwóch lat. /Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Więcej gruntów dla deweloperów, co daje szansę, że ceny oferowanych przez nie nieruchomości nie będą tak szybko drożeć.
Więcej gruntów dla deweloperów, co daje szansę, że ceny oferowanych przez nie nieruchomości nie będą tak szybko drożeć.Foto: shutterstock, maxsattana

Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa, ustawa powstrzymała między innymi spekulacje na rynku gruntów rolnych, ale wymaga zmian, które zakładano od początku.

Ustawa przecięła patologie handlu gruntami

− Ustawa przecięła patologie gruntami, wyeliminowała wykup gruntów przez podstawione słupy – podkreśla minister.

Dodaje, że zmiany mają w dalszym ciągu zagwarantować kontrolę państwa nad gruntami, ale jednocześnie nie można zapominać, że są one potrzebne również dla rozwoju infrastruktury, celów publicznych oraz trzeba pamiętać, że coraz więcej mieszkańców miast chce mieszkać na wsi.

Teraz ziemię rolną kupi nie tylko rolnik

Teraz ziemię rolną do 1 hektara będzie mógł kupić każdy, nie tylko osoba, która posiada status rolnika indywidualnego.

Przepisom ustawy nie będą też podlegały grunty rolne na terenie miast.

− To oznacza więcej gruntów dla deweloperów, co daje szansę, że ceny oferowanych przez nie nieruchomości nie będą tak szybko drożeć - mówi Bartosz Turek, niezależny ekspert rynku nieruchomości.

Ceny gruntów będą bardziej rynkowe

Zdaniem ministra Ardanowskiego, nowe przepisy sprawią, że ceny gruntów będą kształtowały się w bardziej rynkowy sposób.

− A to oznacza, że będą one kupowane przez tych rolników, którzy uznają, że warto je kupić i prowadzić na nich opłacalną produkcję – mówi minister.

Zdaniem Bartosza Turka, ziemia rolna powinna teraz drożeć w tempie 5-7 procent, a więc nieco szybciej niż w ciągu ostatnich dwóch lat.

Nowela zakłada też odchudzenie biurokracji przy zakupie mniejszych działek, czy skraca okres przez który nabywca musi gospodarować na kupionej ziemi i nie może jej odsprzedać.

Zdaniem Bartosza Turka na etapie prac nad nowelizacją, powinien w niej zostać zaszyty mechanizm zabezpieczający przed obchodzeniem prawa.

Chodzi o duże obszary, które zostały podzielone na jednohektarowe działki.

Zdaniem ministra Ardanowskiego, projektem nowelizacji Sejm może się zająć jeszcze w kwietniu.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po nowelizacji ustawy wróci wolny obrót ziemią orną, także na obrzeżach miast

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 21:23
Szykuje się mała rewolucja w obrocie ziemią. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zezwolić na sprzedaż ziemi każdej osobie, a nie tylko tej związanej z rolnictwem. Dotyczyć to będzie także gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Po planowanych zmianach bez problemu będzie można sprzedać i kupić ziemię o powierzchni 1 ha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej kupić grunty rolne: rząd łagodzi ustawę ws. obrotu ziemią

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:33
Rząd łagodzi ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Projekt nowelizacji ustawy ws. obrotu ziemią, który we wtorek przyjął rząd, m.in. zmniejsza ograniczenia wobec gruntów leżących na terenie miast, rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do nabycia gruntów rolnych.
rozwiń zwiń