X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister rolnictwa zapowiada wsparcie dla pszczelarzy z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 11:36
Jeszcze przed żniwami przyjmiemy ustawę o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych - zapowiedział w sobotę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy.
Minister rolnictwa zapowiada wsparcie dla pszczelarzy z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych
Minister rolnictwa zapowiada wsparcie dla pszczelarzy z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowychFoto: pixabay

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w Przysieku k. Torunia w XXVII Forum Pszczelarzy.

Wsparcie dla pszczelarzy z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych

− Jeszcze przed żniwami zostanie przyjęta ustawa tworząca nowy fundusz promocji rzepaku i roślin białkowych. Jest to uzgodnione z producentami rzepaku, że spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy. Ci, którzy uzyskują dochody z rzepaku podzielą się dochodami z pszczelarzami. Nigdy nie udało się dotychczas tego wprowadzić. Sądzę, że w kwietniu, a najdalej przed zbiorami rzepaku, uda się takie przepisy wprowadzić - powiedział Ardanowski zwracając się do pszczelarzy.

Dodał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pracuje nad systemem elektronicznego ostrzegania pszczelarzy.

Ma powstać system ostrzegania pszczelarzy przed zabiegami zagrażającymi pszczołom

− Przez system informowania kryzysowego chcemy doprowadzić - być może jeszcze w tym roku - do tego, że każdy rolnik wykonujący zabiegi będzie informował, w której wsi i na której działce będzie to robił. Pszczelarz w promieniu 3 bądź 5 kilometrów, co sami ustalicie, otrzyma komunikat na swój telefon komórkowy, że tego dnia należy przytrzymać pszczoły - mówił minister rolnictwa.

Dodał, że o wiele precyzyjniej będzie można prowadzić wtedy pasieki.

Trzeba walczyć o klienta pszczelego trudu

− Cała reszta, czyli kwestie zorganizowania rynku oraz przetwarzania produktów pszczelich czy dotarcia do zamożnych odbiorców, to wszystko jest w rękach środowiska pszczelarskiego. Nie wystarczy być pszczelarzem i zajmować się pszczołami, ale trzeba także myśleć o tym, w jaki sposób to cudowne zajęcie, tę troskę o mądre małe stworzenia wykorzystać dla przyrody, jak i dobra oraz dochodów tych, którzy się tym zajmują - podkreślił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zaapelował także do środowiska pszczelarzy o większe zrozumienie dla innych rolników oraz dialog z tymi, którzy wytwarzają inne produkty.

Polska popiera starania Komisji Europejskiej o większe uniezależnienie się od pasz opartych o GMO

Pod koniec stycznia Ardanowski stwierdził, że Polska popiera działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO. W sobotę podkreślił, że rzepak będzie jedną z tych roślin, które staną się w jeszcze większym stopniu wyróżnikiem polskiego rolnictwa.

Pieniądze za polski rzepak trafiają do polskich rolników, nie do zagranicznych producentów śruty sojowej

"Spodziewam się, że dojdziemy do zbiorów rzepaku na poziomie 3,5 mln ton. One są potrzebne m.in. jako bardzo dobre źródło białka, którym można zastąpić import śruty sojowej wart 4 mld zł rocznie. Te pieniądze mają trafić do polskich rolników, a nie do amerykańskich, brazylijskich i argentyńskich" - dodał Ardanowski.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miejskie" pszczoły coraz popularniejsze. Kolejna pasieka powstała w Piotrkowie Trybunalskim

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:12
Pszczelarstwo miejskie na Zachodzie jest już popularne, ale w Polsce wciąż raczkuje. Znajduje jednak coraz większe grono entuzjastów - miejską pasiekę od niedawna ma Piotrków Trybunalski. Opiekujący się nią pszczelarz szacuje, że z każdego z pięciu uli uda się w tym roku zebrać ok. 14 kilogramów miodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły miodne i dzikie, wszystkie pracowite i potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 12:50
Do 24 października trwa tegoroczna akcja Greenpeacu "Adoptuj pszczołę". Pszczelarze i rolnicy mają dzięki niej więcej informacji o miejscach, w których grozi skażenie pestycydami. Mogą ich unikać, przenosząc ule.
rozwiń zwiń