X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fundusze unijne dla wsi: rząd zapowiada walkę o większe środki na rolnictwo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:44
Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział podczas sobotniej konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki, że politycy jego partii będą zabiegać w Unii Europejskiej o większe środki dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Chodzi o wsparcie i unowocześnienie małych gospodarstw wiejskich oraz dopłaty bezpośrednie.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości, 6 bm. w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle, poświęconej tematowi mniejszych miejscowości oraz polskiego rolnictwa.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości, 6 bm. w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle, poświęconej tematowi mniejszych miejscowości oraz polskiego rolnictwa. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Jednym z elementów planu działań w UE będzie zwiększenie udziału Polski w rozdzielanej co siedem lat puli. Polska dostawała z niej dotąd 8 proc., ale politycy PiS - według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego - będą walczyć o więcej.

Zapowiedziano, że to oznacza, że każdy rolnik prowadzący własny chów oraz produkujący samodzielnie paszę dla zwierząt ma otrzymać dopłatę co najmniej 100 zł na każdą świnię i 500 zł na krowę. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk wyjaśnia, że pieniądze będą pochodzić ze środków unijnych i będą to środki unijne z II filara WPR, a program ruszy w 2021 roku.

W perspektywie 2014-2020 Polska na obszary wiejskie otrzymała o 3 mld mniej euro niż w perspektywie wcześniejszej

Przypomnijmy - uzgodnienia dotyczące budżetu UE w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020, którego częścią są środki na Wspólną Politykę Rolną, zapadły 8 lutego 2013 roku, podczas szczytu Unii Europejskiej, który odbył się w Brukseli. Negocjacje prowadzone były przez przedstawicieli rządzącej wtedy koalicji PO-PSL.

Pod względem wysokości budżetu przewidzianego na realizację WPR w latach 2014-2020 Polska znalazła się na piątym miejscu wśród wszystkich unijnych krajów. I biorąc pod uwagę środki na rozwój obszarów wiejskich, nasz kraj otrzymał najwięcej pieniędzy, choć środki te były mniejsze o 3 mld euro niż te przyznane Polsce na lata 2007-2013.

Na realizację Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w latach 2014-2020 Polska otrzymała 28,6 mld euro.

Polska będzie walczyć o większą pulę środków w perspektywie 2021-27

Prezes PiS podkreślił na konwencji, że polscy politycy będą zabiegać o właściwe potraktowanie naszego kraju, jeśli chodzi o program rozwoju obszarów wiejskich.

- Będziemy twardo zabiegać o to i potrafimy to zrobić, by Polska tym razem dostała najwięcej ze wszystkich państw, jeżeli chodzi o ten program - powiedział Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że dopiero teraz - po siedmiu latach od ustalenia poprzednich zasad - będzie możliwość renegocjowania ustaleń dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej.

Zapowiedź walki o wyrównanie, do zachodnich, dopłat bezpośrednich

W dodatku, jak zapewnił prezes PiS, jego ugrupowanie będzie zabiegać o to, by polscy rolnicy otrzymywali takie same dopłaty rolne jak rolnicy na Zachodzie.

Dodał, że rząd PiS będzie dążył również do tego, by to małe i średnie gospodarstwa rolne otrzymywały najwięcej środków z Unii, a nie - jak do tej pory - największe gospodarstwa.

Jarosław Kaczyński tłumaczył, że dążenie do tego celu "to jest nasz obowiązek, wynikający także z 23 artykułu konstytucji", który wskazuje, że w Polsce ma być ustrój rolny bazujący na gospodarstwach rodzinnych.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet 2017: wydatki na rolnictwo wzrosną o 15 proc.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 17:19
Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Do tego trzeba doliczyć wydatki na KRUS, środki z budżetu UE. Razem to 48,4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Brukseli rusza walka o fundusze rolne

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:04
Nie tylko polscy rolnicy nie zgadzają się z cięciami funduszy europejskich obejmujących rolnictwo. Organizacje rolnicze zwierają szyki w Brukseli w walce o dopłaty bezpośrednie dla wsi. Szukają sojuszników i lobbują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska przeznaczy 190 mln euro na promocję produktów rolno-spożywczych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:38
Komisja Europejska chce promować produkty rolno-spożywcze. Kampania ma koncentrować się na promocji różnego rodzaju systemów oznaczeń jakości, a także produktów ekologicznych. Na propocję przeznaczona zostanie niebagatelna kwota 190 mln euro. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

134 mld zł na regiony z UE dla Polski na lata 2014-20: podpisane umowy na 68 proc. środków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 10:50
Województwa rozliczyły już prawie jedną czwartą pieniędzy z Unii Europejskiej. To prawie 33 miliardy złotych. Łącznie z budżetu wspólnoty w latach 2014-2020 regiony mają do dyspozycji ponad 134 miliardy złotych.
rozwiń zwiń