X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wielkanocny stół: tańsze jaja, ceny mięsa niewiele większe niż przed rokiem, droższe pieczywo i warzywa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 13:03
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Wielkanoc będzie tylko minimalnie droższa niż rok temu. I to głównie z powodu warzyw korzeniowych i cen pieczywa. Za to sztandarowy produkt tych świąt - jaja, są zdecydowanie tańsze niż przed rokiem.
Audio
  • Wielkanocny stół: tańsze jaja, ceny mięsa niewiele większe niż przed rokiem, droższe pieczywo i warzywa
Tegoroczny stół wielkanocny będzie niewiele droższy niż przed rokiem: staniały jaja, niewiele droższe jest mięso, zdrożały warzywa i chleb.
Tegoroczny stół wielkanocny będzie niewiele droższy niż przed rokiem: staniały jaja, niewiele droższe jest mięso, zdrożały warzywa i chleb.Foto: pixabay

Jak mówi analityk rynków rolnych, Paweł Wyrzykowski z Banku BNP Paribas, wzrost cen detalicznych produktów żywnościowych wyniesie, w stosunku do ubiegłego roku, średnio ok. 2,5 procent.

− Najważniejszy produkt Wielkanocny, czyli jaja, są tańsze o co najmniej 10 procent – podkreśla analityk.

Najbardziej zdrożały krajowe warzywa

− Najbardziej zdrożały warzywa krajowe, którym nie tylko w Polsce ale i w całej Europie zaszkodziła ubiegłoroczna susza. Stąd ich mniejsza podaż i wzrost cen. Te w przypadku przeciętnego warzywnego koszyka i warzyw krajowych, takich jak marchew, pietruszka, cebula czy ziemniaki, wzrosły o ok. kilkadziesiąt procent– mówi analityk.

−Mniejsze zbiory pszenicy w Unii Europejskie, w Rosji i na Ukrainie, miały wpływ na wzrost cen mąki, a więc i pieczywa – dopowiada gość radiowej Jedynki.

− Przewidujemy, że ceny mąki wzrosły o 8 procent, a to oznacza, że za pieczywo płacimy o 11 procent więcej – mówi gość radiowej Jedynki. Jak dodaje, na podobnym poziomie zdrożały: sery i masło.

W przypadku mięsa, podwyżki cen wieprzowiny są niewielkie, podobnie jak wędliny i drób.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Analiza: Rekordowo niskie ceny jaj. Powodem nadprodukcja i …substancje „jajeczne”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 10:56
To dobra wiadomość dla konsumentów, szczególnie przed świętami Wielkanocnymi, ale zła dla producentów jaj - ceny jaj są o 20-30 proc. mniejsze niż przed rokiem. Powodem jest przekraczająca rekordy wielkość produkcji, duże, kosztowne wyzwania, związane ze zmianą chowu kur oraz…coraz większa konkurencja substancji roślinnych, zastępujących jajka.
rozwiń zwiń