X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KRIR: kwietniowa susza może ograniczyć plony

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:40
Ostatnie opady trochę zmniejszyły suszę, ale kwietniowy niedobór wody na pewno odbije się na wielkości plonów. Dotyczy to m.in. zbóż jarych i pierwszego pokosu traw - powiedział w prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Plony zbóż jarych mogą być niższe z powodu wiosennej suszy.
Plony zbóż jarych mogą być niższe z powodu wiosennej suszy.Foto: Glow Images/East News

Zaznaczył, że najbliższe prognozy pogody zapowiadają deszcze, a wiec "stan głębokiej suszy" został zahamowany. Ale - jak zastrzegł - gdyby pod koniec maja wystąpiły wysokie temperatury, problem znowu może się pojawić.

Za mało stacji pomiarowych

Jeżeli nawet w tym roku unikniemy klęski suszy, to nie zwolni to od zastanowienia się nad zmianą systemu oceny. Obecnie jest on bardzo pracochłonny i długo trwa, a tymczasem można zastosować inne metody, które usprawnią ocenę suszy np. na podstawie zdjęć satelitarnych - argumentował szef Izb podczas konferencji prasowej.

Zdaniem KRiR, jest zbyt mało stacji pomiarowych, są one oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, a opady często występują punktowo i bywa tak, że na jednym polu pada, a na drugim - nie. Dlatego bardzo trudno jest tą metodą ocenić stan nawilgocenia gleb.

Monitorowaniem suszy zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Pierwszy raport będzie ok. 20 maja.

Szmulewicz zauważył, że w tym roku nastąpiły zmiany w wyliczaniu klimatycznego bilansu wodnego. Obniżono ten wskaźnik dla poszczególnych roślin, uwzględniono też propozycję izb, by monitorować uprawy kukurydzy na glebach słabszych, obniżono też wskaźnik KBW na glebach dobrych, przez co wcześniej można będzie szacować straty w burakach cukrowych - wyliczał.

Drożeją środki do produkcji rolnej

Prezes izb rolniczych zwrócił uwagę, że żadna pomoc państwa nie zrekompensuje strat rolników, a poza tym rolnik ponosi straty nie tylko w wyniku klęsk żywiołowych i dlatego trzeba by się zastanowić nad ubezpieczeniem nie tyle upraw, co dochodów rolniczych.

Przyznał jednak, że na razie jest to dość trudne, bo tylko część gospodarstw prowadzi księgowość. Można to natomiast zrobić na podstawie szacunkowych danych - średnich plonów i średnich cen.

Np. w tym roku ceny produktów rolnych nie rosną, a istotnie drożeją środki do produkcji rolnej m.in. nawozy i środki ochrony roślin, co oznacza, ze opłacalność produkcji rolnej spada.

PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: rolnictwo zbiory susza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak