X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą obrót ziemią rolną

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 21:05
Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem - stanowi podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Wnioski w ramach programu Współpraca będą przyjmowane do 17 grudnia.
Wnioski w ramach programu "Współpraca" będą przyjmowane do 17 grudnia.Foto: Pixabay

Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przepisy dotyczą obrotu ziemią państwową, jak i prywatną.

Handl ziemią ma być łatwiejszy

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ma zliberalizować przepisy i ułatwić zakup i obrót ziemią.
Głównym punktem noweli jest zwiększenie do 1 ha nieruchomości rolnej, które będą mogły nabywać również osoby niebędące rolnikami. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta. Dotychczas nie rolnik mógł nabyć nieruchomość tylko o powierzchni do 0,3 ha.

Ustawa nie wprowadza ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim na cele nierolne będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi (działek) przekroczy 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą i nie będzie można jej zbyć przez 5 lat.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadal będzie miał prawo pierwokupu działki zarówno na terenie wsi jak i miasta.

Według nowych przepisów nabywca gruntów rolnych będzie musiał prowadzić gospodarstwo rolne przez 5 lat, a nie jak dotychczas przez 10 lat. Możliwe będzie zbycie takich gruntów przed upływem 5 lat za zgodą dyrektora KOWR w drodze decyzji administracyjnej, a nie przez sąd.

Nowela rozszerza też katalog osób, na rzecz których może być zbyta nieruchomość - o rodzeństwo, rodziców oraz pasierbów. Za zgodą dyrektora KOWR nieruchomości rolne będą mogły nabywać uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.

NRG, PAP, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnikom będzie łatwiej sprzedawać własne produkty

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 15:41
Rząd przyjął projekt zmiany ustawy dotyczącej sprzedaży produktów przez rolników. Rolnicy będą mogli sprzedawać wyprodukowaną przez siebie żywność do sklepów i restauracji czy stołówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silniejsza pozycja rolnika w relacjach z handlem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:33
Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych między rolnikami, handlem i przetwórcami zakłada projekt noweli o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej kupić grunty rolne: rząd łagodzi ustawę ws. obrotu ziemią

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:33
Rząd łagodzi ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Projekt nowelizacji ustawy ws. obrotu ziemią, który we wtorek przyjął rząd, m.in. zmniejsza ograniczenia wobec gruntów leżących na terenie miast, rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do nabycia gruntów rolnych.
rozwiń zwiń