X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Żywność: etykieta powinna zawierać informację o alergenach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 13:30
Zwiększają się wymagania związane z bezpieczeństwem żywności. Zgodnie z prawem unijnym, substancje uczulające, tzw. alergeny, występujące nawet w śladowych ilościach, powinny być oznakowane na etykietach produktów.
Audio
  • O unijnych wymaganiach dotyczacych oznakowania żywności etykietami informującymi o zawartości alergenów, mówi w radiowej Jedynce Agnieszka Szymecka-Wesołowska z Centrum Prawa Żywnościowego./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zgodnie z prawem unijnym, substancje uczulające, tzw. alergeny, występujące nawet w niewielkich ilościach, powinny być oznakowane na etykietach produktów.
Zgodnie z prawem unijnym, substancje uczulające, tzw. alergeny, występujące nawet w niewielkich ilościach, powinny być oznakowane na etykietach produktów.Foto: shutterstock, Minerva Studio

Jak jednak uważa, i można im w zasadzie tylko przyklasnąć, jednak pojawiają się obawy, czy „dziecko nie zostanie wylane z kąpielą”. 

Jak wyjaśnia Agnieszka Szymecka-Wesołowska z Centrum Prawa Żywnościowego, wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności są coraz większe.

− Stąd unijne regulacje wymieniają 14 produktów i są to zboża zawierające gluten, mleko, jaja, ryby, skorupiaki, orzechy i w sytuacji, gdy są one używane do produkcji gotowego produktu, muszą być w jakiś sposób wyróżnione na etykiecie, wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

− Tak, aby konsument od razu wiedział, że ma do czynienia z alergenem – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, producenci jak i inspekcje tego bardzo pilnują, gdyż są one związane ze zdrowiem konsumentów.

Tyle, że nie wszystkie produkty rolne i spożywcze są zaliczane do alergenów, chociaż mogą wywoływać uczulenia – np. truskawki, cytrusy czy czekolada.

− Z punktu widzenia prawego te produkty nie są produktami wywołującymi alergie i nietolerancje pokarmowe, co nie oznacza, że nie wywołują takich reakcji – mówi gość radiowej Jedynki.

Ale, jak dodaje, te które zostały wpisane na listę są najbardziej powszechne.

Gość dopowiada, że producent może z własnej inicjatywy napisać o alergenach, które zawiera produkt, ale nie używając określenia „śladowa ilość”.

− Należy napisać wtedy, że produkt może zawierać albo jest możliwa ich obecność – mówi Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: żywność rolnictwo etykieta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w czołówce krajów eksportujących żywność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 14:15
Polscy eksporterzy, w tym artykułów rolno-spożywczych, to jedni z wielu, którzy dobrze wykorzystali 15 lat w Unii europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Polacy nie chcą anonimowej żywności

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 09:14
- Chcę, żeby wszyscy ci, którzy widzą związek między swoimi zdrowiem a odżywianiem mieli możliwość obejrzenia i posmakowania najlepszej polskiej żywności - mówi w "Sygnałach dnia" Jan Krzysztof Ardanowski zapraszając na dzisiejszy piknik "Poznaj dobrą żywność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie słabnie popyt na eko-żywność. Certyfikat gwarancją smaku i jakości

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 12:25
Rośnie sprzedaż żywności ekologicznej. Przybywa ekologicznych gospodarstw i ekologicznych przetwórni. Wiele firm eko-branży łączy swe siły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić żywność przed środkami ochrony roślin? Przekroczenia norm to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 12:10
Jedna z sieci handlowych w Polsce poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży partii białej kapusty. Okazało się, że w produkcie przekroczony został dopuszczalny limit  pozostałości środka ochrony roślin.
rozwiń zwiń