X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pierwszy przypadek ASF na Słowacji, w Polsce kolejne ognisko w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 08:08
Afrykański pomór świń nadal groźny - pierwszy przypadek choroby stwierdzono na Słowacji, w Polsce stwierdzono w tym roku już 27 ognisk choroby.
Afrykański pomór świń nadal groźny - pierwszy przypadek choroby stwierdzono na Słowacji, w Polsce stwierdzono w tym roku już 27 ognisk choroby.
Afrykański pomór świń nadal groźny - pierwszy przypadek choroby stwierdzono na Słowacji, w Polsce stwierdzono w tym roku już 27 ognisk choroby.Foto: pixabay

ASF na Słowacji  stwierdzono u jednej z czterech sztuk trzody chlewnej hodowanych w małym gospodarstwie we wsi Strażne w powiecie Trebiszov na południowym wschodzie kraju - podały w czwartek słowackie władze.

Gospodarstwo to znajduje się zaledwie 470 metrów od granicy z Węgrami, gdzie ASF występuje licznie u dzików.

Regionalny oddział słowackiego państwowego nadzoru weterynaryjnego w Trebiszovie zarządził uśmiercenie świń z hodowli będącej ogniskiem zakażenia. Wokół gospodarstwa utworzono trzykilometrową strefę ochronną oraz dziesięciokilometrową strefę obserwacji, w której nie wolno przemieszczać żadnych świń. W strefie tej znajduje się 320 sztuk trzody chlewnej, są one obecnie kolejno badane.

27 ognisko ASF w tym roku w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o wyznaczeniu 27 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w tym roku. Wirusa stwierdzono na podstawie badań wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

27 ognisko w 2019 r. stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Głowaczów, w powiecie kozienickim (w województwie mazowieckim). Znajdowało się w nim 14 świń.

Tylko w lipcu stwierdzono 17 ognisk ASF. Do połowy lipca br. wykryto ponadto 1383 przypadki tej choroby u dzików.

Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami Służby weterynaryjne wdrożyły procedury związane z likwidacją choroby.

Afrykański pomór świń jest szybko szerzącą się zakaźną chorobą wirusową nierogacizny. Chorych zwierząt nie da się leczyć, a po uśmierceniu muszą one zostać zutylizowane. ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz większy problem z ASF w Chinach: pustoszy hodowlę świń, podbija ceny wieprzowiny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 11:52
Afrykański pomór świń (ASF) sieje spustoszenie w chińskich hodowlach, powoduje wzrost cen mięsa i zmusza ChRL do zwiększania importu.
rozwiń zwiń