X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozstrzygnięto konkurs "Na wsi najlepiej". Doceniono w nim spokój, przyrodę i ofertę kulinarną

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 14:36
Polskie jedzenie, piękna przyroda, spokój i cisza - to największe zalety wsi, które pokazał konkurs "Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej".
Polskie jedzenie, piękna przyroda, spokój i cisza - to największe zalety wsi, które pokazał konkurs Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.
Polskie jedzenie, piękna przyroda, spokój i cisza - to największe zalety wsi, które pokazał konkurs "Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej".Foto: pixabay

Konkurs po raz drugi zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską.

Zgłosiło się 169 właścicieli ośrodków agroturystycznych z całego kraju, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: "wypoczynek na wsi", "wypoczynek u rolnika", "tradycyjna kuchnia polskiej wsi" i "oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi".

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił w trakcie uroczystości, że polska wieś ma wszystko, czego potrzebują turyści.

− Często jest tak, że cudze chwalicie, a swego nie znacie. Może ktoś woli leżeć na plaży w Chorwacji, to jest jego wybór. Ale bogactwo przyrodnicze, kulinarne, kulturowe polskiej wsi jest tak olbrzymie, że trzeba robić wszystko, żeby móc to przybliżyć. I taki konkurs znakomicie temu służy - powiedział minister Ardanowski.

Agroturystyka coraz bardziej atrakcyjna dla turystów

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk uważa, że konkurs pokazuje coraz wyższy poziom polskiej agroturystyki.

− Laureaci mają bardzo indywidualne podejście do biznesu. To widać. Kapituła konkursu doceniła, że oferta jest skrojona na miarę, bardzo dopasowana do indywidualnych potrzeb. To właśnie klucz do sukcesu - podkreślił Robert Andrzejczyk.

Turyści cenią na wsi nie tylko widoki – wabi ich polska kuchnia

W kategorii "Wypoczynek na wsi" wygrało gospodarstwo Katarzyny Siwiec z Celejowa pod Kazimierzem Dolnym. Jak mówi właścicielka agroturystyki, oprócz przyrody i okolicznych zabytków, turyści doceniają kuchnię.

−Przede wszystkim staramy się wykorzystywać jabłko. I jabłko króluje w naszym gospodarstwie. Jabłko we wszystkich możliwych odsłonach. Pieczone są jabłka, duszone są jabłka, szarlotka, babka z jabłek i nawet bigos, który bardzo gościom smakuje. I niewiele osób poznaje, że jest to bigos z jabłka, a nie z kapusty" - powiedziała Katarzyna Siwiec.

Polska Organizacja Turystyczna zapewnia zwycięzcom promocję w specjalnych albumach, udział w filmach i publikacjach.

LAUREACI KONKRSU

Kategoria – Wypoczynek u rolnika

    miejsce Folwark „Wrzosówka” Holiday Home,
    miejsce Gospodarstwo Ekoagroturystyczne – Zagroda Edukacyjna „Kamez”,
    miejsce Siedlisko Leluja.

Kategoria – Wypoczynek na wsi

    miejsce Agroturystyka Pod Jabłonią,
    miejsce Pod Tulipanem i Domek na górce,
    miejsce Chatka Włóczykija.

Kategoria – Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi

    miejsce Małopolska wieś z Tradycją,
    miejsce Agroturystyka Polana i Brzozowy Dworek,
    miejsce Bieszczadzka szkoła rzemiosła.

Kategoria – Tradycyjna kuchnia polskiej wsi

    miejsce Dworek Tradycja,
    miejsce Podlaski Szlak Kulinarny,
    miejsce Smakiem Kaszubskiej Żurawiny.

ZWYCIĘZCY KONKURSU

Kategoria – Wypoczynek u rolnika - Folwark „Wrzosówka” Holiday Home

Kameralne i magiczne miejsce ukryte wśród pól i lasów z widokiem na całą panoramę Karkonoszy. Dom zachwyca połączeniem najnowszego designu z rustykalnym stylem, poszanowaniem tradycji i wiejskiej architektury. Goście mają do dyspozycji bogatą ofertę dodatkową: warsztaty kulinarne, wytwarzanie świec zapachowych, opieka nad stadem owiec czy zabiegi na ciało na łonie natury.

Kategoria – Wypoczynek na wsi - Agroturystyka Pod Jabłonią

Lokalizacja gospodarstwa na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i umożliwia korzystanie z bogatych walorów przyrodniczych oraz specyficznego mikroklimatu. Gospodarze wnoszą od siebie gościnność, opowieści o lokalnej historii, dostęp do 5 ha sadu jabłkowego, a także smaczną domową kuchnię opartą na lokalnych produktach.

Kategoria – Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi - Małopolska wieś z Tradycją

Małopolska wieś z tradycją zaprasza do przyjazdu na małopolską wieś i do poznawania najpiękniejszych ludowych tradycji i obrzędów, które są od stuleci kultywowane w tej części Polski. Gospodarze to pasjonaci, ludzie wyjątkowi, otwarci, znający i pielęgnujący historię i tradycję swoich „Małych Ojczyzn”, chętnie spędzający czas ze swoimi Gośćmi, prezentując im lokalne zabytki, folklor i zwyczaje.

Kategoria – Tradycyjna kuchnia polskiej wsi - Dworek Tradycja

Pasja właścicielki nie ma końca. Kolekcjonuje stare pomorskie przepisy, piecze, gotuje, zbiera zioła, grzyby, dzikie owoce, wytwarza konfitury, pekluje mięsa, wstawia nalewki i opisuje wszystkie czynności. W kuchni wciąż używane są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, m.in. makutry, misy, dzbanki i kubki. W Dworku Tradycja organizowane są festiwale i warsztaty kulinarne, podczas których podtrzymywane są dawne tradycje.

Pełna lista półfinalistów oraz szczegóły związane z konkursem dostępne na stronie: nawsinajlepiej.polska.travel

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo turystyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak