X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Susza rolnicza w 15 województwach. Polscy rolnicy mają szansę na pomoc z Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 08:24
Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. W gminach pracuje ponad półtora tysiąca komisji szacujących straty na łącznej powierzchni miliona ośmiuset tysięcy hektarów. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował w Polskim Radiu 24, że wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie specjalnej pomocy klęskowej dla Polski.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: wystąpiłem do KE z wnioskiem o uruchomienie pomocy klęskowej (IAR)
  • Jan Krzysztof Ardanowski: chcemy iść w kierunku nawodnień w gospodarstwach (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Tanja Esser
  • W całym kraju mamy suszę rolniczą
  • Jest wniosek o pomoc do KE
  • Resort rolnictwa planuje też własne działania retencyjne

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obejmującego okres od 10 czerwca do 11 sierpnia, susza rolnicza dotknęła 15 województw, najbardziej: lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Instytut stwierdził suszę we wszystkich typach monitorowanych upraw. 

Krzysztof Ardanowski 1200.jpg
Susza w Polsce. Minister rolnictwa: wystąpiłem do KE o uruchomienie specjalnej pomocy

Potrzeby są duże

Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że straty spowodowane przez suszę już teraz są spore. 

 Szacowane potrzeby to około miliard złotych - powiedział minister. Zastrzegł jednak, że potrzeby będą na pewno większe, ponieważ susza się nasila.

Pytany o szansę otrzymania pomocy, Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że "unijne młyny mielą wolno". Przypomniał, że Polska otrzymała - jak ujął - symboliczną pomoc po wichurze, która dwa lata temu spustoszyła część województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Wiatr zerwał wówczas około 11 tysięcy dachów, zniszczył ponad 70 tysięcy hektarów upraw. Minister zaznaczył, że w związku z tą klęską, po półtora roku Unia Europejska "dołożyła Polsce kilkanaście milionów euro, czyli kroplę w morzu potrzeb".

- Liczę, że również nam [teraz] pomogą, ale jestem realistą - jak umiesz liczyć, to przede wszystkim licz na siebie - mówił Jan Krzysztof Ardanowski. 

Władze pomogą rolnikom

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował także, że jego resort przeznaczy ponad 400 milionów złotych na program nawodnień dla rolników. Minister zapowiedział w Polskim Radiu 24, że pierwsze wnioski będzie można składać już w przyszłym miesiącu.
Jak podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo chce, żeby rolnictwo szło w kierunku nawodnień w gospodarstwach.

Środki z programu przewidziane są na zwroty dla gospodarstw w kwocie do 100 tysięcy złotych. Będzie je można wykorzystać na wykopanie zbiornika na wodę, na zakup pomp i rur, czy na budowę niskociśnieniowych i kropelkowych systemów nawadniających, które są bardziej wydajne niż tradycyjne metody. Według szacunków ministerstwa, z programu może skorzystać od 4 do 5 tysięcy gospodarstw. "Chcemy, żeby rolnicy w czasie jesieni, zimy i wiosny te instalacje wybudowali" - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski. Systemy nawodnień mają działać w gospodarstwach już w przyszłym roku.

Rozwój retencji odpowiedzią na suszę

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że jego resort współpracuje z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przy wdrażaniu programu retencyjnego. Większość zbiorników retencyjnych powstanie na terenach wiejskich. Minister rolnictwa powiedział, że w przyszłości będzie możliwość budowania dużych systemów nawodnień, które będą czerpały wodę ze zbiorników retencyjnych. Na program retencyjny resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczył 14 miliardów złotych.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: rolnictwo susza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: hodowcom koni i pracownikom stadniny należą się przeprosiny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 08:31
- Sytuacja z hodowlą koni arabskich to jest pewnego rodzaju studium przypadku. Zwolnienie kilka lat temu dwóch dyrektorów wywołało histerię. Utytułowani ludzie zaczęli wieszczyć koniec hodowli koni arabskich w Polsce również zniechęcając kupców ze świata, żeby nie przyjeżdżali do Polski - powiedział w audycji "Sygnały dnia" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza w Polsce. Minister rolnictwa: wystąpiłem do KE o uruchomienie specjalnej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 17:25
- Sytuacja w związku z suszą jest dramatyczna, cały czas trwa szacowanie jej skutków - powiedział w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń