X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tauron testuje drony do kontroli sieci energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 14:00
Spółka Tauron Dystrybucja testuje różne rodzaje dronów pod kątem sprawdzania działania sieci energetycznych - w zadaniach inspekcyjnych, m.in. dzięki transmisji obrazu w czasie rzeczywistym. Firma sprawdza też rozwiązania w tym zakresie przygotowane przez start-upy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak poinformował Tauron w czwartkowym komunikacie, testowane bezzałogowe systemy latające (BSL) to głównie płatowce i wielowirnikowce. Płatowce sprawdzają się w oblotach długich odcinków sieci elektroenergetycznych. Drony wielowirnikowe, ze względu na mały zasięg, wykorzystywane są przy oblotach pojedynczych obiektów, jak słupy, przęsła czy stacje.

Drony wykorzystywane są m.in. w inspekcjach infrastruktury. Ich loty mogą dostarczyć w krótkim czasie szczegółowych danych dotyczących różnych elementów sieci, także umożliwiając identyfikację jej uszkodzeń. Transmisja obrazu on-line oraz współpraca z ekipami energetyków przekłada się wówczas na szybkość i jakość informacji o stanie sieci, a co za tym idzie na jakość usługi dystrybucji energii.

- Do tej pory wykonaliśmy obloty dla wszystkich linii wysokiego napięcia i realizujemy je już cyklicznie. Planujemy, że do końca tego roku również wszystkie linie średniego napięcia będą objęte tą technologią. W sumie przyniesie to około 70 tys. km zrealizowanych oblotów w 2018 r. - przekazał, cytowany w komunikacie koncernu wiceprezes Tauronu Dystrybucji Jerzy Topolski.

Na istniejącej infrastrukturze dystrybucyjnej weryfikowane są też rozwiązania przygotowane przez start-upy, wyłonione w programie akceleracyjnym Taurona. Jak poinformował wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda, jeden ze start-upów pracuje nad wykrywaniem zwarć na stacjach transformatorowych niskiego napięcia.

Czy drony sprawdzą się w trudnych warunkach? 

- Efektem prac ma być szybkie zidentyfikowanie miejsca, w którym nastąpiła przerwa w dostawach energii. Podobną i uzupełniającą rolę mają pełnić testowane obecnie drony monitorujące stan sieci w trudnych warunkach pogodowych i systemy automatycznej analizy danych - wyjaśnił Broda.

- Możliwość uzyskania obrazu online sieci energetycznej przyczynia się do szybszej lokalizacji uszkodzenia w sytuacjach awaryjnych, a w przyszłości może zastąpić całkowicie obchody piesze linii energetycznych. Oczekujemy, że projekty te będą miały istotny wpływ na realizację celów w zakresie ograniczenia czasu i częstotliwości przerw w dostawach energii - dodał wiceprezes Tauronu.

Drony to konkurencja dla śmigłowców 

Oprócz tradycyjnych oględzin linii energetycznych Tauron od 2008 r. wykonuje także obloty sieci śmigłowcami. W pierwszych latach obloty te miały charakter testowo-pilotażowy, do kilkuset kilometrów, potem wartości te rosły. Firma spodziewa się, że podobnie może być w przypadku wykorzystania dronów; wskazuje też, że mogą być one używane ponadto m.in. w procesie inwestycyjnym.

Do podobnych zadań wykorzystują drony też m.in. spółki surowcowe. Od wiosny tego roku spółka JSW Innowacje współtworzy projekt organizacji przestrzeni powietrznej dla dronów w ramach europejskiego programu U-Space, udostępniając teren jednej ze swoich kopalń pod kątem badań w tym zakresie.

Dla górniczej firmy udział w badaniach dotyczących dronów ma znaczenie praktyczne - docelowo wdrożenie systemu ma umożliwić np. monitorowanie szkód górniczych, zasobów węgla oraz strategicznych urządzeń i obiektów górniczej infrastruktury, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia kosztów działania kopalń.

PAP, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak