X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile zapłacisz za prąd w w 2019? Sprawdź

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 13:32
Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawa zapobiegająca podwyżkom cen prądu w 2019 r., obniżająca akcyzę i opłatę przejściową, zakłada, że od 1 stycznia 2019 r. ceny za prąd zostają utrzymane na poziomie z 30 czerwca 2018 r.
Audio
  • Senat bez poprawek przyjął ustawę o podatku akcyzowym. Nowelizacja, która ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były niezauważalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów, trafi teraz do prezydenta. /IAR/.
  • Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że prezydent wkrótce ogłosi, czy podpisze ustawę o podatku akcyzowym. Wczoraj Senat przyjął ją bez poprawek. Nowelizacja ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były niezauważalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów. /IAR/.
Przez cały 2019 r. ceny prądu nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych.
Przez cały 2019 r. ceny prądu nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych.Foto: Shutterstock

Przyjęta przez posłów i senatorów ustawa gwarantuje, że mimo, że energia zdrożeje, rachunki gospodarstw domowych oraz firm i instytucji – szpitali, domów opieki itd., nie wzrosną.

Dzięki temu pozostawimy rachunki za prąd na poziomie z 2018 r. i nie ucierpią na tym spółki energetyczne – wyjaśnił Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Rekompensatę za różnicę między starą ceną sprzedaży, a ceną rynkową - obliczoną przez ministra energii w rozporządzeniu - sprzedawcy energii mają otrzymywać z utworzonego Funduszu Wypłaty Różnicy Cen.

Ustawa obejmuje wszystkich, czyli 17,5 mln  odbiorców prądu

Ustawa dotyczy wszystkich odbiorców w kraju, a w więc ponad 17,5 mln odbiorców energii elektrycznej, w tym gospodarstwa domowe, samorządy, przedsiębiorstwa, szpitale, hospicja czy domy dziecka.

Czterokrotnie mniejsza akcyza

Podstawowym narzędziem do osiągnięcia celu, jakim jest utrzymanie rachunków za prąd na niezmienionym poziomi,  jest propozycja czterokrotnego obniżenia stawki akcyzy na energię elektryczną: z 20 do 5 zł za megawatogodzinę (MWh).

Energia elektryczna jest jednym z wyrobów akcyzowych i jej sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Stawka akcyzy od prądu jest stawką kwotową, która wynosi 20 zł/MWh. Naliczenia i poboru podatku akcyzowego dokonuje ten, kto dostarcza prąd, czyli elektrownia lub dystrybutor, czyli podmioty posiadające koncesje na taką działalność. Podmioty te wliczają nam akcyzę w cenę dostarczonego prądu i odprowadzają podatek pobrany w cenie sprzedaży prądu.

ZOBACZ TEŻ: Cena prądu: za co płacimy? [INFOGRAFIKA]

Rozwiązaniem uzupełniającym ma być też obniżka tzw. opłaty przejściowej, czyli wynagrodzenia dla operatora systemu przesyłowego za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego.

Przykładowo, w przypadku odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwach domowych, zużywających poniżej 500 kWh energii elektrycznej rocznie, opłata wyniesie 0,05 zł netto miesięcznie (dotychczas było to 0,45 zł, a więc dziewięciokrotnie więcej).

Z kolei gospodarstwa domowe zużywające od 500 do 1200 kWh od nowego roku zapłacą 0,10 zł zamiast 1,90 zł, a przy zużyciu powyżej 1200 kWh - 0,65 zł zamiast 6,50 zł.

Jaka opłata przejściowa dla firm

Opłata ma spaść z z 3,80 do 0,19 zł na kW mocy umownej dla odbiorców przyłączonych do sieci średnich napięć; z 3,93 do 0,20 zł na kW mocy umownej dla przyłączonych do sieci wysokich i najwyższych napięć oraz z 1,10 do 0,06 zł na kW mocy umownej dla tzw. odbiorców energochłonnych.

Dostawcy prądu, którzy podpisali już umowy z firmami i samorządami dostaną rekompensaty za powrót do starych cen

Dodatkowo sprzedawcy prądu, którzy w drugiej połowie 2018 r. zawarli już umowy na dostawy energii na 2019 r., np. z firmami czy samorządami, po cenach wyższych niż dotychczasowe, będą zobowiązani do zmiany cen w umowach najpóźniej do 1 kwietnia 2019 r., ale ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r. W zamian otrzymają zwrot utraconych przychodów ze specjalnego funduszu, zasilonego przez państwo kwotą 4 mld zł.

Dofinansowanie inwestycji dotyczących „zielonej energii”

Czwarty element to przeznaczenie ok. 1 mld zł na inwestycje prośrodowiskowe, dzięki którym zmniejszy się emisyjność naszej gospodarki. Środki te zostaną skierowane do Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji.

Środki na operację „niższe ceny prądu” ze sprzedaży dodatkowych uprawnień CO2

Środki na przygotowane w ramach ustawy rozwiązania będą pochodzić głównie ze sprzedaży dodatkowych 55,8 mln ton uprawnień do emisji CO2, z których przychody dotychczas nie zostały ujęte w budżecie na rok 2019.

Przypomnimy, że spółki energetyczne wnioskowały do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych na 2019 r. najpierw średnio o 30 proc., a potem zmniejszyły swoje oczekiwania do podwyżek sięgających 20 proc. Prezes URE wezwał jednak firmy do wyjaśnień i dał im na to czas do 3 stycznia.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Podwyżek cen prądu nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 21:35
Senat bez poprawek przyjął ustawę o podatku akcyzowym. Nowelizacja, która ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były niezauważalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów, trafi teraz do prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cena prądu: za co płacimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 11:56
Gdy otrzymujemy rachunek za prąd, to warto wiedzieć, że nie odzwierciedla on li tylko stanu zużycia energii – w gospodarstwie domowym, firmie czy instytucji, ale jak w soczewce, obrazuje system gospodarczy i podatkowy, obejmujący jedną z najważniejszych branż w każdym kraju, jaką jest energetyka.
rozwiń zwiń